Acaba – Mehmet KEMAL

Estimated read time 3 min read
Görüntüleme: 185
0 0
Okunma Süresi1 Dakika, 36 Saniye

Niye böyleyiz? Hep tarafız bir şeylere. Suçlu arayışı içindeyiz her bir sorun ortaya çıktığı vakitlerde. Fakat ne yazık ki burada amacımız olayın köküne inip çözümü orda bulmak olmuyor asla. Kendimizi temize çıkarıp sıyrılmak daha da kötüsü diğerlerine, sevmediklerimize çamur atmak oluyor.

Acaba bundan bir 15-20 yıl sona yeni iktidar geldiğinde Türkiye’nin başına bizlerde romantikleşecek miyiz maziye karşı? Geçen bu yıllar bizde de bir önyargı duvarı oluşturacak mı? Objektif yorum yapamayacak kadar nefret dolacak mıyız, korkacak mıyız? Artık haddini aşmış, kendi halkına sömürü uyguladıkları, adaleti tek bir elde topladıktan sonra buruşturup attıkları vakit körü körüne savunacak mıyız onları hala? Haklı çıkarmak için kendimizi defalarca kez yalana başvuracak mıyız? “Eskiden nasıldı ki sanki ….” diye başlayan sonu safsata ile doldurulan cümleler kuracak mıyız? “Çorba için sıralarda bekliyorduk. ‘Açız ,kuru ekmek ve su ile geçiniyoruz.’ deyince ‘Ee! daha ne’ cevabını alıyorduk. Aldığımız maaşla evini geçindiremeyen halk, anneler, babalar kendi canlarına kıyıyordu. Maaşımız artık simit ve çaya da yetmiyordu. Zam artık normal bir şeydi gözümüzde, sürekli artardı. Dolar Euro kurundan bahsetmiyorum bile 7, 8, 9, çift haneleri bile gördük biz. Gençlerin hayalleri yurtdışında garsonluk yapmak olmuştu ve bu gençler lisans, yüksek lisans öğrencileri idi.” Diyecek miyiz? İşte bu muhafazakarlar yüzünden, dinciler yüzünden diyecek miyiz? Şeytanlaştıracak mıyız,    biz de ötekileştirecek miyiz diğerlerini?  “Herkes kandırılabilirdi ama halk asla. Bedelini öderdik biz. Baştakiler kandırılmıştı çünkü. İşlerimizden olduk biz, özgürlüğümüzü kaybettik, umudumuzu yitirdik. Yüzlerce ölen, binlerce inancını kaybeden insan vardı. Kötülerden ayırmak için kendini ak çıkarıp ayrıştıran milyonlar vardı.” Diyecek miyiz kendimiz çamurlarımızdan arınmak için, ötekileştirmek için. Korkumuz, körlüğümüz özgürlüğümüzün önüne geçecek mi acaba? Tek pencereden mi bakacağız hayata, komşularımıza, dostlarımıza. Tahterevallinin iki ucuna dağılacak mıyız tekrardan? Yanlış şeyler için yanlış kişileri sorumlu tutacak mıyız tekrardan.

Eğer ki bunu sezerseniz bizde, en ufak bir belirti çıksa bile öyle bir tokat atın ki bize, bana, uyanalım rüyadan ve kabusu görelim biz de. Aynı devlet için, özgürlük için, beraberliğimiz için omuz omuza duralım tekrardan. Hep birlikte uyanalım günlere, sevgiyle yaşayalım.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bunları mutlaka okumalısın

Yazarın diğer yazıları

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın