Siyah Dergi Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi

Kısaltmalar;

SİYAH DERGİ (Siyah Dergi Web Sitesi ve Siyah Dergi E-dergi)

EDİTÖR (Siyah Dergi’de bulunan yazıların düzenlenmesini, denetlenmesini ve Siyah Dergi düzenini sağlayan gönüllü kişiler)

YAZAR (Siyah Dergi’de yazarlık başvurusu ya da sosyal medya içerik üreticisi olarak başvuru yapan ve olumlu sonuçlanan gönüllü kişiler ya da kurumlar)

YAZAR ADAYI (Siyah Dergi’de yazarlık başvurusu ya da sosyal medya içerik üreticisi olarak başvuru yapan ve henüz başvurusu sonuçlanmamış gönüllü kişi ya da kurumlar)

KULLANICI (Siyah Dergi’ye ziyarette bulunan kişiler)

İÇERİK (Siyah Dergi’ye yazar, yazar adayı, e-dergi okuru ya da kullanıcı tarafından yüklenmiş, yüklenmesi için iletişim kanallarından gönderilmiş her türlü yazı, görsel, hareketli görsel, dosya vb. yüklenebilir – gönderilebilir ürünler)

 

İşbu sözleşme; Siyah Dergi ve Yazar, Yazar Adayı, e-dergi Okuru, Kullanıcı ile arasında hüküm doğurur.

 1. Bu kullanıcı sözleşmesinde herhangi bir madde geçersiz kalsa bile, diğer tüm maddelerin kullanılabilirliği devam edecektir.
 2. Siyah Dergi; yazar ve yazar adayı tarafından gönderilen içerikler ile sürekli güncellenen bir dergidir. Siyah Dergi’de üretilen içerikler editörler tarafından değiştirilebilir, düzenlenebilir, yayından kaldırılabilir, silinebilir. Editör, yazar, yazar adayı, e-dergi okuru ve kullanıcıya bilgilendirme yapmak zorunda değildir.
 3. Siyah Dergi’de editörler, Siyah Dergi’de üretilen içerikleri değiştirebilir, düzenleyebilir, yayından kaldırabilir. Editör, değiştirdiği, düzenlediği, yayından kaldırdığı içerik hakkında yazar, yazar adayı, e-dergi okuru ve kullanıcıya bilgi verme mecburiyetinde değildir.
 4. Siyah Dergi’de bir içerik ya da Siyah Dergi iletişim kanallarında bir kullanıcı hukuka, kanunlara, Türkiye Cumhuriyeti ilgili mevzuatlara aykırı bir işlem ya da konuşma yaptığında editör tarafından uzaklaştırılabilir.
 5. Siyah Dergi’de siyasi propaganda, terör örgütü propagandası yapan, transfobik, homofobik, cinsiyetçi, ırkçı, üçüncü tekil kişileri aşağılayan, linçe ve suça teşvik edici, pornografi, hakaret, şiddet, yasadışı unsurlar barındıran içerikler silinir, içerik sahibi derhal uzaklaştırılır. Bu türden içeriklerin yayınlanmasına izin veren editör Siyah Dergi’den derhal uzaklaştırılır.
 6. Siyah Dergi kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur. Siyah Dergi’de yayınlanan reklamların gelirleri dijital yayının sürmesi için gerekli olan hosting, tema giderleri, domain giderlerini karşılar.
 7. Siyah Dergi’de yayınlanan tüm içerikler hiçbir koşul kabul etmeksizin Siyah Dergi’ye ve Siyah E-Dergi’ye aittir. Editör Siyah Dergi adına bu yazıları Siyah Dergi sosyal medya kanallarında, iletişim gruplarında paylaşabilir.
 8. Siyah Dergi’de editörlerin uygun gördüğü yazarlar editör olabilir. Editör olan kullanıcıların sorumlulukları, Siyah Dergi Editör grubuna katılımından önce tebliğ edilmiştir. Yazardan alınan sözlü ya da mesaj üzerinden yazılı onay, gruba katılımından önce ve sonra tebliğ edilen tüm sorumlulukları kabul ettiğini onaylar. Siyah Dergi editör grubunda yer alan hiçbir görsel, mesaj, ekran görüntüsü moderasyon bilgisi olmadan kaydedilemez, bulundurulamaz ve paylaşılamaz.
 9. Siyah Dergi’de editör, bir içeriğin yayınından sorumlu kişidir. Bir yazıdan doğacak olan hukuki ve cezai hükümler editörü bağlamamaktadır fakat yazara ve yazar adayına bu konuda bilgilendirme yapmak zorundadır.
 10. Siyah Dergi’de editör, editör grubundan ayrıldığında editör görevini bıraktığını ifade eder. Editör grubundan ayrılan kişi, editörlüğü süresince yapmış olduğu tüm pozitif ve negatif işlemlerden sorumludur.
 11. Siyah Dergi’de editörlerin verimlilikleri moderasyon tarafından gözlemlenmektedir. Siyah Dergi çıkarları doğrultusunda moderasyon tarafından editörün görevini bırakması rica edilebilir.
 12. Siyah Dergi’de yazarlık başvurusu yapan yazar adayı, mail adresini iletmek zorundadır. Bu bilgilerden telefon numarası; yazar adayının başvurusunun olumlu sonuçlandırılmasından sonra iletişim kurmak, bilgilendirmek ve iletişim gruplarına alınması adına kullanılmakta, başka hiçbir şekilde kullanılmayıp, üçüncü tekil kişilerle paylaşılmayacaktır. E-posta adresi ise yazar adayının Siyah Dergi’de yazar profilinin oluşturulabilmesi için gereklidir.
 13. Siyah Dergi E-dergi’de yazıların yayınlanması için e-dergi@siyahdergi.com adresine eserin gönderilmesi gerekmektedir. Eseri gönderen yazar adayı eserin telif hakkını bu sözleşme gereği Siyah Dergi’ye devrettiğini kabul eder.
 14. Siyah Dergi’de üyeliği oluşturulan kullanıcıdan profil resmi, varsa sosyal medya adresleri, varsa web sitesi ve biyografi bilgisi profil düzenleme sayfasında istenir. Buraya girilecek bilgilerin yanlış olması, Türkiye Cumhuriyeti yasa ve kanunlarına karşı olması durumunda tüm hukuki ve cezai sorumluluğu kullanıcıya aittir.
 15. Siyah Dergi’de yayınlanan içeriklerin hukuki ve cezai sorumluluğu yazara aittir. Siyah Dergi’de yayınlanan içeriklerin telif hakları bir başkasında ise CC-BY haklarına sahip olmak zorunda ya da içeriğin fikri mülkiyet haklarının süresinin dolması ya da uygulanmıyor olması gereklidir. © (her hakkı saklıdır), CC BY-NC (ticari olarak türetilemez) kullanımında moderasyona bilgi vermeden yayına içerik hazırlayan yazar, buradan doğacak tüm hukuki ve cezai sorumluluğu kabul etmiştir.
 16. Siyah Dergi istemediği bir kullanıcıyı, yazar ve editörü; etik ve ahlaka aykırı olan hallerde sebep gösterilmeksizin, diğer hallerde de açıklama yapılarak uzaklaştırılacaktır.
 17. Siyah Dergi’de yayınlanan bir içeriğin hukuki ve cezai sorumluluğunu üstlenmemektedir. Fakat suç unsurunu oluşturan bilgileri yetkililere iletmek ile yükümlüdür.
 18. Siyah Dergi’de üretilen bir içeriğin sahibi olan yazar ya da editör, Siyah Dergi’deki yazar veya editör görevini terk etse ve ilişiğini kesse dahi Siyah Dergi’de bulunduğu süre boyunca ürettiği-düzenlediği-yayınladığı tüm içeriklerin sorumluluklarına sahiptir.
 19. Siyah Dergi’de yer verilen kopya içeriklerin telif hakları ile ilgili tüm sorumlulukları içeriği yayına getiren kullanıcının sorumluluğundadır. İnceleme yapıp yayına alan editör ve moderasyon sorumluluk kabul etmemekte fakat bu konuda kullanıcıya bilgi vermek zorunda ve aksiyon almak zorundadır. Telif haklarını ihlal eden içerik, hak sahibi tarafından ilk uyarıda editör ve moderasyon tarafından kaldırılacak, yazar veya yazar adayı ise derhal bildirilecektir.
 20. Editör, Siyah Dergi’de yayınlanan ve yazar tarafından üretilen bir içeriği yazara haber vermeksizin; taşıma, düzenleme, engelleme, paylaşma, öne çıkarma gibi haklarına sahiptir.
 21. Siyah Dergi’de yazar adayı, yazar ve editör Siyah Dergi tarafından yönetilen iletişim kanallarında yapılan duyuruları takip etmekle yükümlüdür. Buradaki duyuruları takip etmeyenler, ilerleyen dönemde duyuruları takip etmemesinden kaynaklı olarak doğacak görevini yerine getirmeme sebebi ile Siyah Dergi’den uzaklaştırılabilir.
 22. Siyah Dergi’de kullanıcı, yazar ve editörün izni olmaksızın fotoğraf dışında (jpg ve png dosya türleri) başka bir dosya yüklemesi yapamaz.
 23. Siyah Dergi ve içinde yer alan editörler; çerçeve (iframe) ile çekilen hiçbir yayından sorumlu değildir.
 24. Siyah Dergi’de yer alan içeriklerin %50’si Siyah Dergi iç tüzüğünce kullanılabilir haldedir. Bir içeriğin %50’sine kadar kopyalanması kaynak gösterilmesi şartı ile hiçbir sorun teşkil etmeyecektir. Fakat %50’den fazlası kopyalanan bir içeriğe kaynak eklense dahi bu sözleşme ile birlikte kullanıcı bunun cezai yaptırımını kabul etmiştir.
 25. Kullanıcı, yazar veya editör Siyah Dergi’de başka bir kullanıcının hesap bilgilerini kullanamaz, Siyah Dergi’ye giriş yaptıktan sonra ekran görüntüsü alamaz, iç bilgileri paylaşamaz. Sitede bulunan kodları, algoritmaları ve diğer yazılım bilgilerini dışarı çıkaramaz.
 26. Siyah Dergi’de yazar veya editör tarafından üretilen içerikleri kendi sitelerinde olsa dahi hiçbir yerde moderasyon bilgisi olmaksızın yayınlayamaz. Madde 25 üzerindeki bilgiler doğrultusunda yayınlayabilir.
 27. Siyah Dergi’de yazar ve editör içeriğinin özgün olduğunu, kopya içerik üretmediğini bu sözleşme ile beyan eder. Üretilen kopya içeriklerin sorumluluğu yazar veya editörün kendisine aittir. Moderasyon ve Siyah Dergi sorumluluk kabul etmeyecektir.
 28. Siyah Dergi’de yer alan logo, tasarım, içerikler, içerik giriş yöntemleri, programlar, Siyah Dergi projesinin yönetimi, fotoğraf, kurumsal kimlik, sosyal medya tasarımları Siyah Dergi’ye aittir. Kullanıcı, yazar adayı, yazar ve editör kaydedemez ve kullanamaz. Aksi durumda hukuki yaptırım uygulama hakkına sahiptir.
 29. Siyah Dergi’de kişi ve kurum birimleri (editör, yazar, yazar adayı, kullanıcı) birbirine karşı saygılı olmak zorundadır. Zorunda kalmadıkça birebir iletişim kurulmamalı, birebir iletişim kurulduğunda, konu ne olursa olsun moderasyon tarafına bilgi geçilmelidir.
 30. Siyah Dergi’deki proje işleyişi, hizmet işleyişi, sistem işleyişi, kategori işleyişi moderasyon tarafından bilgilendirme yapılmadan değiştirilebilir. Kimi hizmet, sistem, proje ve kategoriler değiştirilebilir, silinebilir.
 31. Kullanıcı yazar adayı, yazar, editör; yayın hakkı olmadığı içeriklerde, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndaki usullere uygun davranması gerekir. Aksi gerçekleşen durumlarda Kullanıcı, Siyah Dergi’nin uğrayacağı doğrudan veya dolaylı tüm maddi ve manevi zararları tazmin etmekle yükümlüdür.
 32. Siyah Dergi’de yazar, yazar adayı ve editörler kendi verilerini korumakla yükümlüdür. Siyah Dergi dış kaynaklarca yayınlanan (AdSense) reklamlardan ötürü yaşanabilecek veri kaybını üstlenmeyecektir.
 33. Siyah Dergi’ye iletilen tüm kişisel ve demografik bilgiler hiçbir durumda hiçbir kişi ya da kurumla paylaşılmamaktadır. Kullanıcı, yazar adayı, yazar ve editörün belirttiği bilgileri güvenli bir şekilde saklamak Siyah Dergi’nin sorumluluğundadır.
 34. Kullanıcı, yazar adayı, yazar, editör; Siyah Dergi’yi ziyaret ettiği süre boyunca Çerez Politikalarımızı da kabul etmektedir. Çerez Politikaları Siyah Dergi’ye yapılan ilk ziyarette kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Siyah Dergi’yi en az bir kere ziyaret etmiş olan kullanıcı; çerez politikalarını ve bu sözleşmeyi okumadığını inkâr edemeyecektir.
 35. Siyah Dergi ile ilişiğini kesen yazar yazı linki ile mail atarak içerik kaldırma ya da içeriğe imza ekleme talebinde bulunabilir. Editör kurulu tarafından verilecek karara göre yazı kaldırılır ya da imza eklenir.
 36. Siyah Dergi bu sözleşmede yapacağı güncelleme, değişiklik, ekleme gibi durumlarda taraflara bildirmek zorunda değildir.