Paris rengârenk! 2024 Paris Olimpiyatları başlıyor

Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları, Fransa’da bugüne kadar düzenlenmiş en büyük etkinlik olacak. Paris Olimpiyat Oyunları ne zaman başlıyor? Sorusu 26 Temmuz’da yanıt buluyor! Olimpiyat Oyunları 26 Temmuz’dan 11 Ağustos 2024’e kadar sürecek.

Paris, Olimpiyat Oyunları’nda dünya merkezi haline gelecek, spor dünyasının yanı sıra daha pek çok etkinliğin merkezi olacak. Çeşitli kültürlerden insanların izlemek için bir araya geleceği bu oyunların, rengârenk bir festivale dönüşecek olması, Fransa için müthiş bir fırsat olacaktır.

OLİMPİYAT OYUNLARINI OLUŞTURACAK ÖNEMLİ SAYILAR

Paris 2024 Yaz Olimpiyatları’nın sloganı olan “Games Wide Open!”ı oyunlar hızla yaklaşırken daha fazla duymaya hazır olmalısınız!

İşte bazı sayısal değerler;

  • Dünya çapında milyonlarca televizyon izleyicisi
  • 350.000 saatlik bir Televizyon yayını
  • Olimpiyatları Paris’te canlı izlemeye hazırlanan milyonlarca seyirci
  • 35 farklı – özel olarak hazırlanan – mekân
  • 10.500 sporcu
  • 20.000 akredite edilmiş gazeteci
  • 45.000 gönüllü
  • Her gün 600.000’den fazla dağıtılacak öğünler
2024 Paris Olimpiyat Oyunları

PARİS OLİMPİYATLARI AÇILIŞ SEREMONİSİ

Bugüne kadarki Olimpiyat oyunlarında daha önce hiç yanmamış bir ilke şahitlik edeceğiz! Olimpiyat halkaları Paris’in merkezinde, Eyfel Kulesinin üzerinde sergilenecek. Binlerce sporcunun, yüzlerce tekne ile Sein Nehri üzerinden Eyfele doğru götürülmesini izleyeceğiz. Oyunlar başladığında, 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda ilk kez yer almış olan tırmanış sporu, kaykay ve sörfün de yanı sıra yeni bir spor dalı olan breakdans da 32 spor dalı arasında yer alacak. Bir diğer konu ise Paris 2024 Olimpiyatları tanıtım videosu oldu. İşte, Paris 2024 Olimpiyatları spor dallarını tanıtan video…

Paris Olimpiyat Oyunları fragmanı

PARİS OLİMPİYAT OYUNLARI YENİ SPOR DALLARI

Paris 2024 olimpiyatlarının planlamasında, programın ve genel konseptin geliştirilmesi amacını taşıyan ilave spor dalları önerildi. Böylelikle, IOC, kapsayıcı, cinsiyet eşitliğine destek çıkacak ve gençlik merkezli olmasına özen gösterilmiş oyunlar için yeni bir standart belirlemeye istekli olduğunu göstermiş oldu. Bunun üzerine, Paris 2024, gençlerle yakından ilişki içerisinde olan ve yaratıcılık ile atletik performansı ödüllendirecek olan, dört ek sporu entegre etmek için IOC’ye teklifini sundu. Bahsi geçen kategoriler – Olimpiyatlarda ilk defa göreceğimiz – kırma, tırmanış, kaykay ve sörf olacaktır. Bu dört yeni sporun öğrenilmesinin kolay olması ise katılımcıların, sosyal medyada çok aktif olan topluluklar oluşturmalarını sağlamıştır.

Paris Olimpiyatları ne zaman başlıyor?

PARİS OLİMPİYATLARI KONSEPTİ NASIL OLACAK?

Paris’in benzersiz bir şehir olması, başkentteki oyunlar, sporcular, seyirciler ve televizyon izleyicileri için düşünülmüş eksiksiz bir gösteri vaat etmeli deniyor. İnsanların bu sene yapılacak olan Olimpiyatlardan beklentileri çok ama çok yüksek gibi görünüyor. Paris’in ikonik konumları, izleyicilere benzersiz bir deneyim sunmak ve sporcular için olağanüstü bir deneyim sağlamak üzere spor alanlarına dönüştürülüyor. Bu benzersiz konsept, 35 mekan için ana planımıza rehberlik ediyor.

PARİS OLİMPİYATLARI BİLETLERİNİZİ ALMAYI UNUTMAYIN!

Bazı seansların biletleri tamamen tükenmiş olsa da 2024 Paris Olimpiyatları’ndaki çeşitli spor dalları için biletler ilk gelene ilk hizmet esasına göre yeniden satışa sunuldu. Biletleri Olimpiyatlar’ın web sitesinde bulabilirsiniz. Eğer bir şey için bilet bulamazsanız, tekrar kontrol etmeye devam edin, çünkü bazı oturumlar geçici olarak mevcut olmayabilir. Şansınızı kesinlikle deneyin!

Fakat..! Her şey dahil bir deneyimi tercih ediyorsanız, Olimpiyat Komitesi katılımcılar için yığınla Seyahat paketi de sunuyor elbette. Ancak acele etmelisiniz, bu Seyahat Paketlerinden yalnızca bir tanesini satın alabilirsiniz. Bu paket, 5 yıldızlı Maison Albar Pont Neuf’da 2 gece konaklamanın yanı sıra 1 spor etkinliği, seyahat düzenlemeleri ve Açılış Törenine katılımı da içeriyor. “En Çok Satanlar” listesinde yer alan bu paketin fiyatı yaklaşık 13 bin dolar’dan başlıyor.

Alara Ece Alper
Alara Ece Alper

Alara Ece Alper, Ankara Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı öğrencisidir. Siyah Dergi’de yayınladığı kitap, dizi ve film analizleriyle okuyuculara farklı perspektifler sunmayı amaçlıyor. Gelecekte yazar olup kendi kitap serisini çıkartmak istiyor.

Articles: 10

Leave a Reply