Titanik gerçekten battı mı?

Titanik gerçekten battı mı?

 

Titanik

14 Nisan 1912’de buzdağına çarparak batan Titanik gemisi, 1997 senesinde James Cameron’un efsanevi filmi olarak hayatımıza girmişti. Başrollerde Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’ın oynadığı filmin popülerliği sayesinde rastgele birisi Titanik hakkında az da olsa biraz bilgiye sahiptir. Romantizm, felaket ve epik temalı bu filmi izlerken çoğumuz en az bir kere göz yaşı dökmüşüzdür hatta defalarca izlemişizdir desek yalan olmaz. Peki Titanik hakkında her geçen gün artan teoriler nedir? Kimileri Jake’in zaman yolcusu olduğunu iddia ederken kimileri bir annenin laneti olduğuna inanıyor. Ben de bu yazıda sizlere Titanik’in aslında Titanik olmamasıyla ilgili bir teoriyi paylaşacağım.

Olympic ve Titanic

Bir iddiaya göre olanlar bir sigorta dolandırıcılığının parçasıdır ve batan gemi aslında Titanik değildir. Peki Titanik batmadıysa ne battı? Bu iddiaya göre Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yaklaşık 12.500 ft. derinlikte yatan geminin adı Olympic ve hikaye 20 Eylül 1911’de Olympic gemisinin HMS Hawke gemisi ile çarpışıp hasar almasıyla başlıyor. Bu hikâyede bahsi geçen gemilerin sahibi White Star Line şirketi maliyetin fazla olması sebebiyle eğer Olympic tamirata girerse uzun süre yolcu alamayacakları için yaşayacakları finansal kaybı önlemek için bir sigorta dolandırıcılığı yapmaya karar veriyorlar. Olympic ve Titanik’in yerdeki döşemelerinden kabinlerine kadar birbirleriyle değiştirip Olympic’i Titanik adıyla sefere çıkarıyorlar. Plan bu geminin batmasına sebep olup sigortadan para alıp tüm maddi kayıpları kapatabilmek. Bu teoriyi destekleyen bir kanıt ise Titanik inşa edilirken 14 eşit aralıklı lomboza sahipti ama battığında eşit olmayan 16 lomboza sahipti.

Titanik kazası temsili görseli

Peki bu kaza sonucunda kaç kişi öldü ve gemide özellikle kimler vardı? Gemideki 2 bin 200 kişiden en az 1500’ü hayatını kaybettiği bilinirken gemide özellikle White Star Line şirketinin sahibinin iş hayatındaki rakiplerinin de olması biraz şüphe çekici. Az sayıdaki kurtulan kişilerden bazıları ise mürettebattandır ve aralarından Paddy Fenton ise bu iddiayı ortaya koyan açıklamalar yapmıştır. Fenton’a göre mürettebattan hayatta kalanlar kıyıya ulaştıklarında sessiz kalmaları karşılığında üst düzey işler teklif edilmiş ve eğer bu sigorta dolandırıcılığı hakkında konuşurlarsa en az 20 yıl hapis yatmakla tehdit edilmişler. Bu bilgiler Fenton’un oğluna yazıldığı bir mektuptan elde edilse de kendisi ölmeden önce de Titanik’in aslında Olympic olduğuyla ilgili bir şeyler anlatmaya çalışmış.

Şahsi düşüncem her fantastik teori gibi bu teori de doğru olacak diye bir şey yok. Elbette ki bu teoriyi çürüten bilgiler de mevcuttur ama Titanik hakkında bir şeyler öğrenmekten asla sıkılmayacağımızı düşünerekten sizlerle bu ilgi çekici teoriyi paylaşmak istedim.

 

Etkilenen kaynaklar: https://www.youtube.com/watch?v=yN-W5gYvDBU  https://social.shorthand.com/TitanicMystery/jCPyIbzzPVc/did-the-titanic-really-sink-or-was-it-olympic

Yazan: Eda Arbil

Etiketler: olympic titanic, titanic olympic ve britannic, titanic olympic, titanik,

admin
admin

siyahdergi.com

Articles: 90

Leave a Reply