Hayal Gölgesinde Aydınlanan Amaç

Hayal Gölgesinde Aydınlanan Amaç

Hayal, hedef, amaç. Bu sözcüklerin sizin hayatınızdaki yeri tam olarak nedir? Birkaç harfin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir kelime mi? Yoksa daha fazlası mı? Siz de daha fazla anlam yüklemeye başlayanlardansanız zorluklarla başlayacak olan uzun mu uzun mücadelenize hoş geldiniz.

İnsanlar, hayatları boyunca belirli bir amaca yönelik yaşamayı tercih ederler. O amaca ulaşmak için bazen ömür boyu emek sarf etmeleri, ter dökmeleri gerekir. Bir hayatı amaç uğrunda harcamayı doğru bir eylem olarak görmeyenler de var tabii ki. Fakat, amaç olmadan harcanan zaman sizce de bir hayatı amaç doğrultusunda harcamaktan daha da yanlış bir eylem değil midir? İşte, bu soruya verdiğiniz cevap, hayatınızda sizi bekleyen yeniliklerin habercisidir. Pozitif bir haber almayı kim istemez ki?

Hayal, hedef ve amaç. Üç sihirli kelime. Sizi belirlediğiniz amaca götürecek olan o üç kelime. Hayal, bu yolculuğun ilk basamağıdır her zaman. Hayal kurmak, düşlemek, gözlerinizi kapattığınızda aklınıza gelen ve kalp ritimlerinizi hızlandıran o yapıt.  Bir sonraki basamak ise hedef, kurduğunuz hayal içerisinde ulaşmak için elimden ne gelirse verebilirim dediğiniz yapıtınızı şekillendirecek olan unsurlar. Son aşama olan amaç ise, ulaşmak istediğiniz hedefi neden istediğiniz, hayatınıza neler katacağı. Amaç ise şekillenen unsura renk katan ve belirginleştiren unsurlardır.

Üç sihirli kelimeyi de zihninizde tamamladıysanız, geriye tek bir şey kalıyor. Yıllar boyunca söylenmiş, hala söylenmekte olan ve gelecekte de söylenmeye devam edecek olan o kelime: çalışmak. Bir hedef ve amaç belirledikten sonra çalışmak, insan beynini sürekli zinde ve motive tutmaktadır. Neden ve ne için çalıştığını bilmeyen insanlar çalışma eyleminden haz almazlar. Neden mi? Çünkü yaptıkları eylemi neden yaptıklarından haberdar değillerdir, gözleri kapalı bir şekilde tünelin sonuna doğru yürümektedirler. Peki ya, bir hedefe sahip olanlar? İşte onlar, televizyonda hayranlıkla izlediğimiz, gazete ve dergilerde hayranlıkla okuduğumuz, sosyal medya platformlarında gururla başarıl öykülerini paylaştığımız insanlardır.

Hedef ve amaç hayatı bilinir kılar. Gelecek, bilinmezliklerle doludur hep. Fakat, bir hedefe ve amaca sahip olmak o bilinmezlikleri biraz daha törpüleyerek sunar önümüze, daha narin ve üstesinden gelinebilir düzeydedir artık. Engel tanımayanlar kulübü katılımcılarından olmak istiyorsanız, çalışırken de kendi önünüzde engel olmamalısınız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!”.

Asya Konaklıoğlu
Asya Konaklıoğlu
Articles: 10

Leave a Reply

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyicinizi lütfen kapatın!

Reklamları engellemek için uzantılar kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bize destek olun. Tarayıcınızdan reklam engellemeyi kapatmanız demek Siyah Dergi\'nin sürdürülebilir bir proje olmasına destek olmak demektir. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO