Meta’nın Twitter rakibi Instagram Threads uygulaması tanıtıldı

Instagram Threads uygulaması, Meta tarafından Twitter’a rakip olarak geliştirilen bir platform olarak duyuruldu ve çıkış tarihi belirlendi. App Store’da yer alan uygulama sayfasına göre, Threads, 6 Temmuz tarihinde kullanıcılarla buluşacak.

THREADS NEDİR, NASIL İNDİRİLİR, NASIL KULLANILIR?

Meta’nın Twitter’a rakip olarak geliştirdiği Instagram Threads uygulamasının çıkış tarihi resmi olarak duyuruldu. App Store’daki uygulama sayfasına göre, Threads 6 Temmuz’da kullanıcılarla buluşacak. Kullanıcılar şimdiden uygulamayı indirme siparişi verebiliyor. Geçtiğimiz günlerde kısa bir süreliğine Google Play Store’da görülen Threads’in Android uygulamasının da yakında çıkması bekleniyor. App Store’da çıkış tarihinin görünmesi, Threads’in artık kullanıcılarla buluşma zamanının geldiğini gösteriyor. Ayrıca, Twitter’ın günlük tweet görüntüleme sayısı için getirdiği “geçici” sınırlama, Meta’yı daha hızlı hareket etme konusunda teşvik etmiş olabilir.Meta, platformu “metin tabanlı sohbet uygulaması” olarak tanıtıyor. Threads’in piyasaya sürülmesi, Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg ve Twitter’ın sahibi Elon Musk arasındaki rekabetin son adımı oldu. İkili geçen ay birbirleriyle dövüşmeyi kabul ettiklerine yönelik paylaşımlar yapmıştı. Öte yandan Twitter, popüler yönetim araçlarından Tweetdeck’in 30 gün içinde ücretli hale geleceğini duyurdu. Elon Musk, şirketi satın aldığından bu yana kullanıcıları aylık abonelikle para ödemeye ikna etmek için çabalıyor. Threads, App Store sayfasında şu şekilde tanımlanıyor: “Instagram’ın metin tabanlı sohbet uygulaması Threads ile daha fazlasını paylaşın. Threads, toplulukların bir araya gelerek bugün ilgilendikleri konulardan yarının trend konularına kadar her şeyi tartıştığı bir yerdir. İlgi duyduğunuz her şey için en sevdiğiniz içerik oluşturucularını takip edebilir, aynı ilgi alanlarına sahip diğer kullanıcılarla doğrudan iletişim kurabilir ve düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve yaratıcılığınızı dünyayla paylaşmak için sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz.”

THREADS NASIL GİRİŞ YAPILIR, NASIL KAYDOLUNUR?

Uygulama sayfasında daha önce Google Play Store’da da paylaşılan ekran görüntülerine yer veriliyor. Görüntülerde, Instagram hesap bilgileriyle nasıl giriş yapılacağı, Instagram’da takip edilen hesapların Threads uygulamasında nasıl bulunabileceği, ayrıca Twitter, Mastodon, Bluesky veya diğer metin tabanlı uygulamalardaki gibi nasıl paylaşım yapılabileceği anlatılıyor. Son zamanlarda Twitter’a benzeyen birkaç uygulama yayılmaya başladı. Bunlar arasında Mastodon ve Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kurduğu Truth Social da bulunuyor. Twitter’a getirilen kısıtlamalar nedeniyle bir diğer benzer uygulama olan Bluesky, “rekor miktarda trafik aldıklarını” açıkladı. Ancak Threads’in Twitter’a karşı daha güçlü bir rakip olması muhtemel. Mark Zuckerberg, daha önce başka şirketlerin fikirlerini alarak kendi ürünlerine başarıyla entegre etmesiyle tanınıyor. Meta yöneticileri daha önce yaptıkları bir toplantıda Threads’in Mastodon tarafından kullanılan merkezsiz sosyal medya protokolü olan ActivityPub ile entegre olduğunu paylaşmıştı. Toplantıda, “Mantıklı bir şekilde yönetilen bir platforma sahip olmakla ilgilenen içerik oluşturuculardan ve tanınmış kişilerden haber alıyoruz” ifadesi kullanılarak Mark Zuckerberg ve Elon Musk arasındaki rekabet vurgulanmıştı. Threads, 6 Temmuz’dan itibaren indirilebilir olsa da, kullanıcıların hemen kaydolamayabileceği ve Meta’nın kullanıcı kabulünü kademeli olarak yapabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında gazetelerde çalıştı. Bianet, Haberler.com ve Sondakika.com'da "Haber Editörü" ve "SEO Editörü" pozisyonlarını doldurdu. Şu anda gdh.digital'de "SEO Editörü" olarak çalışıyor ve Siyah Dergi için içerik üretiyor, üyelerine eğitim veriyor.

"Vesikalık" adında bir de kitabı bulunuyor.

Articles: 96

Leave a Reply