Spotify artık çalma listeleriniz için yapay zekayı kullanmanıza izin veriyor!

Yapay zeka sanatı son zamanların en çok tartışılan konularından biri haline geldi. Geleneksel sanatçılar bu teknolojiyi büyük ölçüde eleştirirken, teknoloji meraklıları makine tarafından üretilen sanatın potansiyeli konusunda iyimser olmaya devam ediyor. Bugünkü yazımızda sizler için “Spotify yapay zeka nasıl kullanılır? ve Spotify yapay zeka ile çalma listesi kapak fotoğrafı oluşturma konularına cevap arayacağız.

Bu eğlenceli ve yeni özellik 12 Haziran tarihinde Spotify uygulamasında kullanıcıların hizmetine sunuldu. Biz de tabii ki test etmek istedik Ancak… Elbette Türkiye’ye erişim şu anda yok. İşte nasıl yapılacağına dair adım adım bir kılavuz ve Spotify’ın yapay zekasının ortaya çıkarmayı başardığı bazı sanat eserleri.

SPOTIFY YAPAY ZEKA TARAFINDAN OLUŞTURULAN ÇALMA LİSTESİ KAPAK FOTOĞRAFI

Bunu Spotify’ın iOS mobil uygulamasının en son sürümünde denedik. Bu özellik henüz tüm kullanıcılar için mevcut olmayabilir, ancak kullanıcılar masaüstünde kontrol etmek için doğrudan Spotify’ın AI Playlist Art web sayfasına gidebilirler. İlk olarak, kullanıcıların uygulamadaki ‘Ara’ sekmesine gitmeleri gerekiyor.

SPOTIFY AI PLAYLIST ART SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

Unutmayın uygulama şu anda Yeni Zelenda ve Avustralya için kullanımda. Çeşitli VPN’ler ile siz de uygulamayı deneyebilirsiniz. Burada, ‘Sizin için seçildi’ bölümünün altında ‘AI Playlist Art’ panelini görülecektir. Panelin kendisi, yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir tasarım gibi görünen şeyi gösterir.

Ardından, panele dokunduğunuzda sizi Spotify’ın AI Playlist Art özelliğini tanıtan bir web sayfasına götürecektir: “Çalma listesinin sanatı görselleştirildi: Çalma listenizden ilham alan kapak resmi oluşturmak için yapay zekayı kullanın.”

SPOTIFY AI ÇALMA LİSTESİ NASIL KULLANILIR?

Ne yazık ki bu özellik sadece sizin tarafınızdan oluşturulan çalma listelerine açık. Bu, takip ettiğiniz çalma listeleri, sanatçı çalma listeleri veya Spotify’ın algoritması tarafından size göre uyarlanmış çalma listeleri için yapay zeka tarafından oluşturulmuş sanat eserleri yapamayacağınız anlamına gelir.

Sonuç olarak, Spotify’ın yeni ‘AI Playlist Art’ özelliği, uygulamada işleri taze tutmanın oldukça yaratıcı bir yolu. Spotify bu özelliğin geçici mi olduğunu yoksa uygulamada kalıcı mı olacağını henüz açıklamadı. Bu yüzden, hala yayında iken en iyi şekilde yararlanmalısınız.

Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında gazetelerde çalıştı. Bianet, Haberler.com ve Sondakika.com'da "Haber Editörü" ve "SEO Editörü" pozisyonlarını doldurdu. Şu anda gdh.digital'de "SEO Editörü" olarak çalışıyor ve Siyah Dergi için içerik üretiyor, üyelerine eğitim veriyor.

"Vesikalık" adında bir de kitabı bulunuyor.

Articles: 96

Leave a Reply