Çok beklenen, beklenildiği kadar da eleştirilen dizi: The Idol!

The Idol Dizisi İncelemesi: The Idol oyuncuları

Başlıktan da anlayacağınız üzere, derin bir inceleme yapacağız gibi duruyor. Fanları elbette ki benden daha iyi bileceklerdir ki; “The Weekend” ismi ile şu an günümüz R&B müzik dünyasını yerinden sallayan Kanadalı şarkıcı Abel Tesfaye,2020 yılından bu yana yayımlanması beklenen dizisi The Idol ile izleyicileri merakta bırakmıştı. Nihayet o gün geldi ve kadrosunda; Lily Rose Deep, Suzanna Son, Rachel Sennott, Troye Sivan, The Weekend, tüm Dünya’nın konuştuğu K-Pop grubu üyesi Jennie ve daha nice ünlü isimleri ekrana taşıyan dizi yayımlandı! Ama daha yayımlandığı ilk bölümle birlikte The Idol dizisi ekşi ve birçok olumsuz eleştiriye de maruz kaldı. Birçok kişi dizinin fazla seksüalitesinin bulunması ve bunun mide bulandırıcı, kadını aşağılayıcı tarafının olduğunu düşünerek eleştirdi.

Müziğin Düşler ve Acıları: The Weekend Dizisi Eleştirisi

Özellikle de The Weekend’e oynadığı Tedros karakteri üzerinden eleştiriler yağdı fakat, the weekend yarattığı bu karakter ile ‘tam olarak insanların bu tepkiyi vermesi için, insanların nefret edeceği biri hayal ettiğini’ söyleyerek diziye eleştiri yapanlara bir cevap vermiş oldu. Konuyu derinleştirmeden öncelikle dizinin konusuna bir bakalım. Lilly Rose Deep’in canlandırdığı Jocelyn karakterinin müzik endüstrisi içerisinde çok yara almış ama hâlâ daha güçlü ve başarılı olan bir genç kadının yeni müziği ile işine/müzik endüstrisine tekrar dönüşünü temelde konu alıyor. Fakat müzik piyasasının şarkıcılar ve müzisyenler için arka planda göründüğünden aslında daha ne kadar zor olduğunu, her yeni bir günde kendini ilk önce en yakınındakilere bile ispat etmesi gerektiğini ve attığı her bir adımda çok dikkatli olması gerektiğini bölümler ilerledikçe dikkatli izleyenler anlayacaklardır.

The Idol konusu nedir?

Yaşadığı bir kayıp ile kendini kaybeden ve hâlâ daha iyileşme aşamasında olan bu genç kadının kendini tüm dünyaya kanıtlama çabası, içten içe yaşadığı güvensizliği, karasızlığı ama aynı zamanda da azmi bizi etkiliyor! Hatta sadece etkilemek ile de kalmıyor, bizleri düşündürüyor. Çünkü dizide daha ilk bölümden gösterilen küçük detayları birleştirdiğimizde oklar bizi, The Weekend’in eski sevgilisi Selena Gomez’e götürüyor. Neden diyecek olursanız, ekranda izlediğimiz Jocelyn karakteri 2017 yılında atak gösterdiği Lupus hastalığı sebebiyle böbrek nakli ameliyatı gerçekleştiren, yoğun depresyon buna bağlı olarakta anksiyete ve panik atak ile boğuşan Gomez’in o dönem yayımladığı Bad Liar klibi ile aynı aşamalardan geçiyor. Tekrardan diziye dönecek olursak, ilerleyen bölümlerde iş çığrından çıkmaya ve yapılan bazı yorumlara katılarak izlerken oldukça tahammülsüzleştiğim sahneler oluyor. Fakat, burada durulması gerek. Çünkü bu içimizde hazımsızlık yaratacak hislere sebebiyet veren bir dizi olsa da, oyuncuların işini bu anlamda başarıyla yaptığını gösterir. Tedros’un farklı bir hayat yaklaşımı olduğunu kabul ederek yaptığı şeylere akıl sır erdiremeden nefret ederek, Jocelyn’in acıları ile karşılaştığı her an içinizin huzursuz bir acıma hissi ile dolduğu gibi, asistanı olan … tüm bu yaşananlar karşısında duyduğu endişe ile seyirci olarak gerçekten bağlantı kurduğumuzun bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Feminist Eleştiriler ve Cesaretin İzinde: The Weekend Dizisi Üzerine Yorumlar

Aynı zamanda birçok feminist eleştiri de okudum. Bunlara kendi yorumum: Hayatımda bu zamana kadar hiçbir ideoloji içerisinde kalmamaya çalıştım. Çünkü savunduğunuz düşünceler ideolojik bir hâl almaya başladığı an; kıpırdayamaz ve o fikrin kurallarına göre konuşmak, hareket etmek zorunda kalırsın. Bu açıdan feminist düşünce ile ortak olarak katıldığım bir yer var ise bu, kadının fazla cinsellik ve şiddet içerisinde resmedilmesidir. Ama bu dizi de tamamen içeriğin bu konu üzerine kurulu olduğu için eleştirmenin de bir noktada tıkandığını hissediyorum. Tüm bunlara ek olarakta 23/24 yaşındaki genç bir kadın için hayata geçirilmesi oldukça zor bir rol olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bana göre, bu kadar nefret yerine göstermiş olduğu cesarete saygı duymak ve yapılan işi eninde sonunda takdir etmek buradaki en iyi çıkış yoludur. İzleyenler ve izlemek isteyenler için yorumlarım umuyorum ki sizlere ışık tutmuştur.

The Idol hangi platformda, kaç bölüm?

Dizi HBO yapılmı fakat Türkiye’de HBO olmadığı için 5 Haziran tarihinden itibaren BluTV üzerinden izleyebilirsiniz. HBO’nun tartışmalı yeni draması The Idol’ün sezon finali yayımlanacak ve dizi daha önce bildirilenin aksine 6 bölümde değil 5 bölümde bitirilecek. HBO yapımı The Idol, 5. bölümün ardından sezon finali yapacak.

THE İDOL İZLE 1. BÖLÜM, 2.BÖLÜM, 3.BÖLÜM

Sinir krizi geçiren Jocelyn’in son turnesi raydan çıktıktan sonra, Amerika’nın en büyük ve en seksi pop yıldızı olarak hak ettiği statüsünü elde etmeye kararlıdır. Tutkuları, kirli bir geçmişe sahip bir gece kulübü menajeri olan Tedros tarafından yeniden alevlenir. Romantik uyanışı onu görkemli yeni zirvelere mi yoksa ruhunun en derin, en karanlık derinliklerine mi götürecek?

sudepamukcu
sudepamukcu

Çeşitli sayfalarda İçerik Editörlüğü yapmış olan Pamukçu, Uludağ Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisidir. Haziran 2023'den bu yana Siyah Dergi yazarıdır.

Articles: 11

Leave a Reply

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyicinizi lütfen kapatın!

Reklamları engellemek için uzantılar kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bize destek olun. Tarayıcınızdan reklam engellemeyi kapatmanız demek Siyah Dergi\'nin sürdürülebilir bir proje olmasına destek olmak demektir. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO