Deadpool & Wolverine filmi neden yasaklandı?                                                   

Dünyanın her yanında birçok izleyicisi olan Marvel evreninin yeni filmi Deadpool ve Wolverine filminin, Çin’de sansürlü olarak yayınlanacağı Marvel ve yapımcısı Disney tarafından sosyal medya aracılığıyla iletildi ve onaylandı. Film, sevenleri ile 26 Temmuz tarihinde Çin’de buluşacak.

Sinema dünyasındaki birçok seveni ile buluşacak olan yeni Marvel filmi, Deadpool ve Wolverine’in Çin’de sansürlü bir şekilde yayınlanacağı onaylandı. Kültürel kısıtlamaların ve yasal düzenlemelerin baş gösterdiği medya ve sinema sektörü bu kez Çin tarafından etkilendi.

DEADPOOL’UN GİŞEDE BEKLENEN RAĞBETİ

Ters Yüz 2 filminin sinema sektöründeki strateji ve izleyicinin etkisiyle rağbet görmesinin ardından, Deadpool filminin de bu sıralamada Ters Yüz filmine yaklaşacağı tahmin ediliyordu. Marvel filmlerinin baş sıralarda olmasının yanı sıra, bu kez filme ekledikleri yeni karakter ile gişede bir başarıya ulaşacağı söz konusu. Deadpool Wolverine filmi ne zaman çıkacak? Konusu merak edilirken Marvel, filmlerinde genellikle baş gösteren şiddet ve kan içeriklerinin yanı sıra Deadpool serilerindeki küfür ve uygunsuz dil, cinsellik fazlalığı sebebiyle Çin, sansür tutumunu sergiledi.

ÇİN’DE DEADPOOL SERİSİ DAHA ÖNCE YAYINLANDI MI?

Serinin bir önceki filmlerinden biri olan ‘Deadpool’ (2016) Çin tarafından kültürel ve yasal düzenlemeler gereği reddedilmişti. Daha sonrasında ‘Deadpool 2 (2018)’ bazı değişimler ve düzenlemeler ile birlikte gösterime girmişti. Tüm bunlardan sonra bile filmin serisi Çin’de 42 milyon dolarlık bir gişe satışı elde etmeyi başardı.

DEADPOOL BEKLENEN RAĞBETİ GÖRECEK Mİ?

Tüm bu kısıtlamaların yanında, Deadpool Çin’de sansürlü bir şekilde 26 Temmuz tarihinde Kuzey Amerika ülkeleri ile aynı anda gösterime girecek. Bu durumun izleyici üzerinde ne kadar etkisi olacağı söz konusu. Daha önceden sansürlü ve kısıtlanmış şekilde rağbet görmüş olan Deadpool serisi, bu kez gişede rekor kıracak mı diye düşündürüyor.

SANSÜRÜN İZLEYİCİYE ETKİSİ

Sansür, çeşitli sebepler ile türlü filmlere uygulanıyor. Genellikle akıllara gelen ilk soru bu sansür uygulamasının izleyici üzerindeki etkisini değiştirip değiştirmediği oluyor. Empati beraberinde düşünüldüğünde, filmin genel bütünlüğünü ve ana temasını sansür ile kısıtlamış ve politikalar yüzünden anlatılmak istenen mesajı düzenlemiş oluyorlar. Bu sebepten sansürün, izleyici deneyimini olumsuz bir şekilde etkilediği ve filmin temasına direkt olarak zarar verdiği düşünülüyor. Çin’in bu tutumunun izleyici açısından etkisini gişe sonuçlarında göreceğiz.

Şule Yılmaz
Şule Yılmaz
Articles: 3

Leave a Reply