Renkleri bize yeniden hatırlatan Nil Karaibrahimgil kimdir?

Sizlere şarkıları ile kendimizi canlı hissettiren, renklerin varlığını ruhumuza işleyen Nil Karaibrahimgilin özel hayatı, müzik sektörü, reklamcılık sektörü, sinema sektörü, köşe yazarlığı ve kitapları hakkında bildiklerimi aktaracağım. Sanatla kalmanız dileğimle…

Nil Karaibrahimgil, müziğiyle canlılık hissi veren ve renkleri ruhlara işleyen bir sanatçıdır. İşte Nil Karaibrahimgil Kimdir? Sorusuna verdiğimiz yanıt…

NİL KARAİBRAHİMGİL KİMDİR, NERELİ, EVLİ Mİ?

Değerli sanatçımızın babası Türk pop müziği camiasından Suavi Karaibrahimgil, Annesi ise moda sektöründen Berrin Karaibrahimgildir. 17 Ekim 1976 yılında Ankara da doğmuştur. Boğaziçi üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünü bitirmiştir. 21 Ocak 2010’da Sertap Erener’in kardeşi Serdar Erener ile evlenmiş ve Aziz Arif adında bir de çocuğu olmuştur.

NİL KARAİBRAHİMGİL’İN MÜZİK KARİYERİ

Sevgili şarkıcımız babasının müzisyen olmasından kaynaklı müzikle tanışma hikayesi çok daha küçük yaşlara dayanmıştır. İlk bestesini 12 yaşında yazmıştır. Teoman’ın İstanbul’da sonbahar adlı şarkısını seslendirmiştir. 2004’te çıkardığı 2. albümündeki tüm şarkı sözleri ve müzikleri kendisi yazmıştır. 26 Ocak 2009’da tarihinde dördüncü albümü olan Nil Kıyısında piyasaya sürülmüştür. Albümün çıkış parçası ‘’ seviyorum sevmiyorum’’ uzun süre listelerde 1 numarada kalmıştır. Yalnızca Türkiye’de değil, aynı zamanda Balkan ülkelerinde de popüler oldu.  2011 mayıs ayında ise Hakkında her şeyi duymak istiyorum adlı Single’ını ve daha sonrasında 2012 yılında ben buraya çıplak geldim adlı parçasını çıkarmıştır.

REKLAMCILIK SEKTÖRÜ

Üniversitede okurken kendisindeki müzik, yazı ve bir şey bulabilme yeteneğini farkettiği için bir ajansta stajyer olarak işe girmiştir. Kısa sürede yazdığı reklamların ödül alması ile dikkatleri üzerine çekmeye başarmıştır. Nil’in işleri adını verdiği kendi reklam stüdyosunu açan sanatçımız artık reklam müziklerini bu stüdyoda yapmaya başlamıştır. 2010 yılında Ka-der, Dove, Lassa, Pınar süt, Yandex, Pepsi, Ülker, Vitra ve daha birçok marka için reklam müzikleri bestelemiştir. Zaman Zaman markalar için Jingle yerine şarkı besteleyen Nil, 2020’li yıllarda bu şarkıları single olarak da çıkarmaya başlamıştır.

SİNEMA SEKTÖRÜ

Daha çok film ve dizi jenerikleri üzerinde çalışsa da birkaç televizyon dizisi ve sinema filminde oyuncu olarak boy göstermiştir. Gülse Birsel ile yakın ilişkiler içinde olan ve sıkça ortak projelerde bir araya gelen Nil Karaibrahimgil; 2007 yılında Avrupa yakasında, 2012’de Yalan Dünya’da ve son olarak 2018’de Jet sosyetede birer bölümlük ufak roller canlandırmıştır. Ayrıca 2008 yılında vizyona giren ve Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği A.R.O.G filminde Mimi karakterine hayat vermiştir.

NİL KARAİBRAHİMGİL KÖŞE YAZILARI VE KİTAPLARI

2004 yılında Hürriyet gazetesinin ‘’KELEBEK’’ ekibinde köşe yazarlığı yapmaya başlamıştır. İlk kitabını 2011 yılında ‘’NİL’İN KELEBEKLERİ’’ çıkarmıştır. 2. kitabı olan Şimdiki yaşından 17 yaşına verdiği öğütleri bizlerle buluşturduğu kitabı ‘’KELEBEĞİN HAYAT SIRLARI’NI ‘’ 2015 yılında çıkarmıştır. 3.kitabı ise çocuk yaştaki küçük Nil’e tavsiyeleri konu alan ‘’NİL’E HAYAT DERSLERİ’Nİ’’ okuruyla buluşturmuştur. 2016 yılında besteleyerek single çalışması olarak yayınladığı ‘’Gençliğime Sevgilerimle’’ yazısını yeni detaylarıyla beraber yıllık hafta sayısını düşünerek bu sefer 52 adet kartpostal şeklinde hayata geçirmiştir ve bu projenin tüm gelirini TEV Nil’in kızları fonuna bağışlamıştır.

Hira Saliha Calip
Hira Saliha Calip

İnsanın düşleri nasıl kendi gerçeğinden doğuyorsa kendi gerçeğinde gerçekleşmeli.

Articles: 11

Leave a Reply