Amazon Prime Nedir? İlk tecrübelerim

Bildiğiniz üzere Amazon dünya genelinde en çok ağa sahip olan şirketlerden birisi. Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür. Bugün Amazon’da, DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır. Şirket ayrıca kendi tüketici elektroniği ürünlerini (Kindle e-kitap okuyucular, Fire tabletler, Fire TV ve Echo) üretmektedir. Amazon aynı zamanda dünyanın en büyük bulut altyapı hizmetleri (IaaS) sağlayıcısıdır. Şirket arıca AmazonBasics markasıyla USB kablosu gibi basit ürünler satmaktadır. Amazon.com, Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir.

İnternet üzerinden satış konusunda yıllardır özellikle Amerika’da adından söz ettiren Amazon, Türkiye’de de hizmet vermeye başladı.

Bende Amazon Prime tecrübelerimi bu yazıda sıralayacağım.

Öncelikle Amazon Prime’ı Amazon’un bir yan servisi gibi görebiliriz. Birden fazla ek özellik ve fayda ile kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmekte bir hayli başarılı. Amazon Prime’ın ilk ay ücretsiz olduğunu daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bizde bu ücretsiz servisi kullanarak Prime Gaming ile ücretsiz oyunlara eriştik, Twitch Prime ile en sevdiğimiz yayıncıya ücretsiz abone olarak destekte bulunduk ve belkide benim en sevdiğim özellik olan anında kargoyu kullandık.

 

Amazon Prime’ın çok keyifli özellikleri var ancak ben bugün Anında Kargo tecrübemden bahsedeceğim.

 

Amazon Prime hesabımı oluşturduktan sonra basitçe bir kart bilgisi girme işlemi sürdürdüm. Ben bunun için bir sanal kart kullandım sizler dilerseniz banka kartınızı ekleyebilirsiniz ancak internet alışverişlerinde en güvenli yol olan sanal kartı şiddetle tavsiye ediyorum. Bilgilerimi tamamladıktan sonra hesabım oluştu ve artık Amazon Prime’ın tüm özelliklerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyordum. Ana sayfa üzerinde bu yazı tarihi itibari ile %50 kitap indirimleri mevcuttu. Hemen okumak istediğim aşağıdaki kitapları sepetime ekledim.

 

 

Kitaplarımı ekledikten sonra ödeme ekranında “Ücretsiz Kargo” imkanını görmemde bir hayli sevindirdi açıkcası… Adres ve kart bilgilerimi doğruladıktan sonra siparişimi verdim. Pazar akşamı 11’de verdiğim sipariş sabah 11’de kapımdaydı… Yukarıda ki görsel ilk geliş anına aittir… 🙂 Kargocu arkadaş ise temassız teslimat yaptığı için herhangi bir virüs endişesi içinde bulunmadım. Her şey çok keyifliydi…

Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında gazetelerde çalıştı. Bianet, Haberler.com ve Sondakika.com'da "Haber Editörü" ve "SEO Editörü" pozisyonlarını doldurdu. Şu anda gdh.digital'de "SEO Editörü" olarak çalışıyor ve Siyah Dergi için içerik üretiyor, üyelerine eğitim veriyor.

"Vesikalık" adında bir de kitabı bulunuyor.

Articles: 96

Leave a Reply