Donald Sutherland ‘Başkan Snow’ hayatını kaybetti

“M*A*S*H”, “Klute” ve “The Hunger Games” filmlerindeki rolleriyle tanınan usta aktör Donald Sutherland 88 yaşında hayatını kaybetti.

Ajanstan gelen habere göre, Sutherland uzun süredir hastalıkla boğuşuyordu ancak Perşembe günü Miami’de hayatını kaybetti.

BAŞKAN SNOW’A SON VEDA

Donald Sutherland’ın oğlu Kiefer Sutherland, Perşembe günü Instagram’da paylaştığı mesajında “Babam Donald Sutherland’ın vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle bildiriyorum” dedi. “Şahsen sinema tarihinin en önemli aktörlerinden biri olduğunu düşünüyorum. İyi, kötü ya da çirkin bir rolden asla yılmadı.”

Kiefer Sutherland babasının “yaptığı işi sevdiğini ve sevdiği işi yaptığını ve bundan daha fazlasını isteyemeyeceğini” yazmaya devam etti. İyi yaşanmış bir hayat.”

DONALD SUTHERLAND KİMDİR?

Donald Sutherland, kariyerine 1960’larda başlayan ve 50 yılı aşkın süredir sinema ve televizyon dünyasında aktif olan bir oyuncuydu. “M.A.S.H.”, “Klute”, “Don’t Look Now”, “Ordinary People” ve “The Hunger Games” serisi gibi pek çok önemli filmde rol aldı. Sutherland, etkileyici oyunculuk yetenekleri ve güçlü ekran varlığıyla her zaman izleyicilerin ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı.

Sutherland, 2017 yılında sinema sanatına yaptığı katkılar nedeniyle Oscar Onur Ödülü’ne layık görüldü. Kariyeri boyunca birçok ödül kazanan oyuncu, sayısız rolüyle farklı karakterleri canlandırma konusundaki ustalığını gösterdi.

DONALD SUTHERLAND FİLMLERİ  

Kariyeri boyunca pek çok önemli filmde rol aldı. Bunlardan bazıları:

– “Klute” (1971): Jane Fonda ile birlikte başrol oynadığı bu film, ona büyük beğeni kazandırdı.

“Don’t Look Now” (1973): Nicolas Roeg’in yönettiği bu korku filmi, Sutherland’ın en unutulmaz performanslarından birini içerir.

“Ordinary People” (1980): Robert Redford’un yönettiği bu dram filminde Donald Sutherland, bir babayı canlandırarak derin bir etki yarattı.

– “The Hunger Games” Serisi (2012-2015): Gençlik distopyası serisinde Başkan Snow karakteriyle yeni nesil izleyicilerin de sevgisini kazandı.

DONALD SUTHERLAND ÖDÜLLERİ

Sutherland, kariyeri boyunca Emmy ve Altın Küre ödülleri dahil birçok prestijli ödül kazandı. 2017 yılında Akademi Onur Ödülü ile onurlandırıldı.

Zeynep Azra Doğan
Zeynep Azra Doğan

Kitaplar, sinema ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji öğrencisi. Siyah Dergi 2024 yılı stajyeridir.

Articles: 6

Leave a Reply