Evrenin Dili: Basit Elektrik Devreleri

Evrenin Dili: Basit Elektrik Devreleri

Yaşadığımız hayatın ipleri tamamen bizim elimizde olsa neler başarabilirdik sizce? Zihnimizden geçen tüm düşüncelerin gerçekleştiği, amaca yönelik çabamızla hedef ve hayallerimize ulaştığımız bir dünyada yaşamak istemez miydiniz siz de? Şu an içinde olduğumuz hayatın öyle olmadığını kim size empoze etti peki? Aileniz, arkadaşlarınız veya bazen en büyük engel olan kendiniz.

İnsan, elektriksel bir sistemle çevrelenmiş bir varlıktır. Evrenin kendi magnetiği ve elektriğine uyum sağlamaya çalışan bir elektrik devresi diyebiliriz aslında insana. Bu devre üzerindeki elemanları değiştirerek, devrenin uygulama alanlarını da değiştirmiş olmaz mıyız aslına bakarsak? Bir batarya vardır devrelerde, devreye elektrik sağlamak ile yükümlüdür. Elektron hareketlerini kontrol eden ve devam etmesi sağlayan bir elemandır. Aynı insanın düşüncelerini yönlendiren ve onların oluşmasında görevli olan insan beyni gibi.

Bataryaya ek olarak devrede çeşitli dirençler bulunur. Akım bu dirençler üzerinden geçerken zorlanır belki de ama sonucuna baktığınız zaman bir çıktı elde etmiş olursunuz. Bir ışık yakmış, bir zil çalmış veya koyduğunuz elektrik motorunu çalıştırmış olursunuz. Aynı insan hayatı gibidir aslında. Beyin, insana çalışma, üretme, düşünme, hayal kurma gücünü verir. İnsan hayatında bulunan hedefler ve hayaller ise devrenin dirençleridir. Başarmak için devredeki akımı zorlarsınız ama sonucunda o hayali veya hedefi gerçekleştirmiş olursunuz.

Basit elektrik mekanizmasıyla çalışan beyin ve insan vücudunu öğrendikten sonra, evrenin işleyişini ve matematiğini öğrenmek için geriye bağladığınız dirençlere yenik düşmeden devam etmek kalır. Evrenin işleyiş mekanizması, her birimizin vücutlarında vardır zaten. Önemli olan, o birbirinden farklı ve eşsiz devreleri görmektir. O devreleri gördükten sonra, çalıştırmak için bataryayı bağlamanız sizi hayal bile edemeyeceğiniz yerlere götürür. Yeter ki siz evrenin hücre birimlerinden bir tanesi olan kendi beyin ve düşüncelerinizde keşfedin…

Asya Konaklıoğlu
Asya Konaklıoğlu
Articles: 10

Leave a Reply

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyicinizi lütfen kapatın!

Reklamları engellemek için uzantılar kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bize destek olun. Tarayıcınızdan reklam engellemeyi kapatmanız demek Siyah Dergi\'nin sürdürülebilir bir proje olmasına destek olmak demektir. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO