Fin Sauna Kültürü

Fin Sauna Kültürü

Kuzey Avrupa’da huzurlu yaşamı, mütevazi insanları ve mükemmel eğitim sistemi ile bildiğimiz Finlandiya hakkında bugüne dek Kuzey Işıkları hakkında yahut eğitim sistemi hakkında çokça yazı okuduk, video izledik ama kültürleri hakkında ilginç bir şeyi kaçırdık o da sauna…

Northern Lights (Aurora Borealis) dancing above Glass Igloos in Lapland, Finland.

UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras listesine eklenen Fin Sauna Kültürü’nün tarihi yazılı olmasada yüzyıllar öncesine dayanıyor. Üstelik taş devrinde bile yeraltı saunalarına sahip olduklarına dair kalıntılar vardır zaten sauna kültürü İsveç ve Rusya gibi diğer ülkelerinde uzun yıllardır sahip olduğu bir kültürdür.

 

Sauna Finlerin hayatında büyük bir öneme sahiptir ve neredeyse her evin ya da apartmanın saunası vardır. Helsinki Parlamento Binası dahil gemiler hatta bazı otobüslerde bile bir sauna bulabilirsiniz. Finler iş toplantılarını dahi saunada yapıyorlar bunun sebebi daha derin bağlar kurduklarını düşünmeleriymiş. Genellikle çıplak bir şekilde oturduklarını da söylemem gerek. Finleri genelde soğuk insanlar olarak anlatırlar fakat saunalarda tanımadıkları kişilerle çok samimi sohbetler ederler ve ruhsal olarak kendilerini daha hafiflemiş hissederlermiş. Ruhsal ve fiziksel olarak onlara bu kadar faydalı gelmesi sebebiyle apartmanlardaki ortak saunalarda bir gün önceden rezervasyon yapılması gerekebiliyormuş.

Scenic summer panorama of the Market Square (Kauppatori) at the Old Town pier in Helsinki, Finland

Bu konu hakkında yeni öğrendiğim dört bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğimiz üzere saunada bolca terleyip çok fazla sıvı tüketiyoruz ve bu sebeple sonrasında hemen su içiyoruz lakin Finler saunaya bira ile giriyorlarmış ama bu yüzden sarhoşken yanma vakaları da epey fazla kez yaşanıyormuş. İkincisi ise sauna kelimesi Finceden dünyaya yayılan tek kelimeymiş. Bir diğer ilginç gelen şey ise ikinci dünya savaşı sırasında Finlandiya askerleri hem savaşıp hem sauna inşaa ediyorlarmış dondurucu soğuklardan korunmak ve temizlenmek için. Sonuncusu ise 5,5 milyon nüfuslu Finlandiya’da 3 milyona yakın sauna varmış yani tüm Finler aynı anda saunaya girebilirler.

Red Finnish Wooden Sauna Log Cabin On Island In Summer

İnsanlarla derin bağlar kurup ve soğuk havalarda ısınırken, fiziksel ve mental olarak rahatlamanın en güzel yolunu bulan Finlerin bu kültürü benim çok ilgimi çekti zaten ülkemizde ve dünyada da şifa kaynağı olarak görülen bir şeydir sauna. Kim bilir belki de ülkedeki eşitlik algısı da sauna içinde herkesin eşit ve en doğal halinde bulunması ile alakalıdır ya da sessiz sakin kişilikleri düzenli olarak saunada rahatlamaları ve vücuttaki toxinleri atmaları ile alakalıdır.

 

Haimi, Helisten, K. T. (2021). Sauna [Photograph]. Retrieved from https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/image/policy:1.1436074:1623486883/image.jpg?f=default&q=0.9&$p$f$q=fda4bc7&w=620&$w=126da78

 

Yazan: Eda Arbil

Haber Merkezi
Haber Merkezi

siyahdergi.com

Articles: 39

Leave a Reply