Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

FYODOR MİHAYLOVİÇ DOSTOYEVSKİ

Bu yazımda sizlere Rus roman yazarı ve realizmin öncülerinden biri olan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’den bahsedeceğim. Kitaplarıyla bize kendini sevdiren değerli yazarımız birçok roman, öykü ve kurgusal olmayan eserleriyle hayatımıza girmiştir. Dostoyevski’nin üzerimizde büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum ve bu değerli yazarımızın hayatını, çocukluğunu, gençliğini sizlerin de tanımanızı istedim.

Keyifli okumalar.

Bahsetmeye başlayalım;

Çocukluğunu sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geçirmiştir. Annesini tüberküloz hastalığından kaybetmiştir. Annesinin ölümünden sonra yazarımız Petersburg’daki mühendislik okuluna girmiştir. Petersburg’da vakitlerini kitap okuyarak, düşüncelere dalarak veya kardeşi ile sohbet ederek geçiren değerli yazarımız; babasının ani ölümünü de burada öğrenmiştir.  Burada okulunu başarıyla tamamlamış ve bitirdikten sonra ise istihkam bölüğüne başlamıştır. Daha sonra buradan ayrılan Dostoyevski, edebiyata yönelmiştir ve ilk kitabı olan İnsancıklar’ı 1846 yılında yayınlamıştır. Bu kitabından sonra diğer eserlerinde istediği başarıyı sağlayamayan Dostoyevski, edebiyatı bırakarak politikaya yönelmiştir.

Vladimir Favorsky, Woodcut of Fyodor Dostoevsky, 1929

1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklanmıştır. 10 ay hapishanede kalan Dostoyevski, kurşuna dizilmek üzereyken 8 tutuklu arkadaşı ile affedilmiştir. Cezasını çekmesi için Sibirya’da bulunan Omsk Cezaevine gönderilmiştir. Hapishanede geçirdiği 4 senenin ardından er rütbesi ile göreve başlamıştır. Dostoyevski subaylığa kadar yükselmiştir. Bu esnada 1857 yılında Maria Dmitriyevna İsayeva ile evlenmiştir. Burada 5 yıl boyunca görev yapan Dostoyevski, 1859 yılında özgür bırakılmıştır ve bunun üzerine Petersburg’a yerleşmiştir. Oraya döndükten sonra Ezilenler ve Ölüler Evinden Anılar adlı eserlerini yazmıştır. Kardeşiyle beraber iki dergi çıkarmışlardır.

1862’de ise çok istediği Avrupa seyahatini gerçekleştirmiştir. Sara nöbetleri ve kumar bağımlılığı yüzünden maddi darlığa düşmüştür. Bu zamanlarda Yer Altından Notlar, Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala, Ebedi Koca, Ecinniler eserlerini kaleme almıştır. Eşinin ölümünden sonra sekreteriyle dünya evine girmiştir. Yeniden borçlanmıştır ve kumarhanelerde gezmeye başlamıştır. Bu sırada bir kızı dünyaya gelmiştir ancak kızı fazla yaşamamıştır, doğumundan kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiştir. Dostoyevski, kızının ardından büyük bir sarsıntı yaşamıştır. Delikanlı, Bir Yazarın Günlüğü, Karamazov Kardeşler adlı eserlerinde yazarlık hayatı boyunca ele aldığı konuları tekrardan kaleme almıştır. Dostoyevski, Karamazov Kardeşler adlı eserini üç yılda tamamlayabilmiştir. Değerli yazarımız bir ciğer kanaması ile yataklara düşmüştür ve 28 Ocak 1881 tarihinde hayatını yitirmiştir. Ölümü sevenlerini üzmüştür.

Eserleri;

İnsancıklar                                  Kumarbaz

Öteki                                          Budala

Stepançikovo Köyü                     Ecinniler

Ezilenler                                     Delikanlı

Ölüler Evinden Anılar                 Karamazov Kardeşler

Yer Altından Notlar                    Suç ve Ceza

Kısa Öyküleri;

Dokuz Mektupluk Roman           Bir Noel Ağacı ve Düğün

Bay Proharçin                            Beyaz Geceler

Ev Sahibesi                                 Küçük Kahraman

Polzunkov                                   Amcanın Rüyası

Bir Yufka Yürekli                         Tatsız Bir Olay

Kıskanç Koca                              Timsah

Namuslu Bir Hırsız                     Ebedi Koca

Bobok                                         Uysal Bir Ruh

Köylü Marey                               Bir Adamın Düşü

Hira Saliha Calip
Hira Saliha Calip

İnsanın düşleri nasıl kendi gerçeğinden doğuyorsa kendi gerçeğinde gerçekleşmeli.

Articles: 11

Leave a Reply

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyicinizi lütfen kapatın!

Reklamları engellemek için uzantılar kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bize destek olun. Tarayıcınızdan reklam engellemeyi kapatmanız demek Siyah Dergi\'nin sürdürülebilir bir proje olmasına destek olmak demektir. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock