Good Omens bir sezon daha ekranlarda! Good Omens 3. Sezon ne zaman çıkacak? 

Neil Gaiman ve Terry Partchett’in birlikte yazdığı ve Türkçe’ye Kıyamet Gösterisi ismiyle çevrilen Good Omens kitabı diziye uyarlanmıştı. Good Omens hakkında 3. Sezon dedikoduları dolanırken seyirciler de Good Omens 3. Sezon olacak mı, onay aldı mı, devam edecek mi ve kaç sezon olacak sorularına yanıt arıyorlar.

Amazon’da yayınlanan dizi, dört yıl aradan sonra geçtiğimiz Temmuz ayında 2. sezonu ile izleyicilerin karşısına çıkmıştı. Şimdilerde 3. sezonun gelip gelmeyeceği konuşulurken Neil Gaiman yakın zamanda bir açıklama yaptı. Gaiman, yaptığı açıklamada Amazon’un yayın platformu Prime Video’da 3. sezon için onay almadığı ancak kendisinin çalışmalara başladığını söyledi. Bu da Amazon’un daha onay vermemesine rağmen son bir sezonun geleceğine işaret ediyor. İşte Good Omens 3. Sezonu hakkında tüm bildiklerimiz…

GOOD OMENS: 2019’UN EN İYİSİ

2019 yılında ilk sezonu ile karşımıza çıkan Good Omens, ilk bölümünden itibaren izleyici tarafından çok sevilmiş; başrollerini David Tennant ve Michael Sheen’in paylaşmasıyla o yılın en iyi dizisi olmayı başarmıştı. Başlangıçta kitabın gidişatına uygun olarak tek bir sezonluk olarak düşünülen dizi, seyirciden bu kadar çok ilgi görünce ekranlara veda etmesine rağmen bir diğer sezon için çalışmalara başlanmıştı.

GOOD OMENS 3. SEZON NE ZAMAN ÇIKACAK?

Amazon Prime Video‘nun en gözde yapımlarından olan Good Omens‘in yeni sezon çalışmalarına devam eden grevler nedeniyle ara verilmişti. Son yapılan açıklamalara göreyse, Amerika Yazarlar Birliği‘nin aldığı grev kararını sona erdirmesinin ardından; Neil Gaiman dizinin 3.sezon senaryosunu yazmaya resmen başladı. Devam eden aktör grevinin de sona ermesinin ardından, popüler dizinin yeni sezon çekimlerine başlanacağı tahmin ediliyor. Neil Gaiman 3. Sezon için potansiyel yayın zaman çizelgesi hakkında bilgi verdi. Temmuz 2023 tarihli bir başka Tumblr gönderisinde, grevlerin çözümüne bağlı olarak ilk bölümün ve son bölümün son 15 sayfasının taslağını hazırladığını açıkladı. Gaiman, prodüksiyonun 2024’te yeniden başlaması halinde 3. Sezon için olası en erken yayın döneminin “2026’nın başları” olacağını açıkladı.

GOOD OMENS 2. SEZON NE ZAMAN ÇIKTI?

Temmuz ayında ikinci sezonu ile ekranlara dönen Good Omens, ilk sezonundaki başarısını yakaladı ve izleyicilerinin beğenisini kazandı. Birinci sezonda şeytan Crowley ve Melek Aziraphale Deccal’ın oğlunun neden olacağı kıyameti engellemiş ve sonrasında da ikisi de cennet ve cehennemden kovulup Dünya’da yaşamaya mahkum edilmişlerdi.

GOOD OMENS 2. SEZON KONUSU NEDİR?

İkinci sezonda ise olaylar, başmelek Gabriel’in (Cebrail) hafızasını yitirmiş olarak çıplak bir şekilde elinde boş bir kutuyla Aziraphale’in kütüphane kapısının önünde belirmesiyle başlıyor. Kendisine ne olduğunu, kim olduğunu ve neden orada olduğunu bilmeyen Gabriel, Aziraphale’den yardım istiyor. Hem cennetin hem de cehennemin Gabriel’i aradığını öğrenen Crowley ile Aziraphale ise bir yandan onu saklamaya bir yandan da Gabriel’e ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Aslında tüm sezon da bu şekilde geçiyor; daha doğrusu sezonun hikayesi bu konu üzerinde gelişiyor. Crowley ile Aziraphale, Gabriel’e durumunu çözmeye çalışırken Gaiman, bizlere bir taraftan geçmişte yaşanan olayları anlatırken bir yandan da iki karakterimizin arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Doğruyu söylemek gerekirse, bütün sezon beni etkileyen tek konu da buydu.
Evet, Gabriel’e ne olduğu, nasıl bu hale geldiği en büyük gizemlerden bir tanesiydi ancak hikayenin en keyifli ve duygusal tarafı kesinlikle Crowley ve Aziraphale arasındaki ilişkiydi. Geçtiğimiz sezon da ikisinin ilişkisini izlemiş olsak da ikinci sezon bu konuya daha fazla odaklıydı. Geçmişe giderek bu ilişkinin ne kadar çok güçlü olduğunu ve ikisinin birbirlerine nasıl da bağlı olduğunu izledik.

Neil Gaiman, o kadar başarılı bir yazar ki, bu diziyle bile zekasını net bir şekilde görebiliyoruz. İzleyiciye hem karakterleri daha iyi tanıtırken hem de tarihi olayları yenilikçi bir yaklaşımla anlatmayı başarıyor; aynı zamanda da bizleri esprili bir şekilde günah, sevap, iyilik ve kötülük kavramları üzerine düşündürmeye çalışıyor. Diziyi izlerken çoğu zaman kendimi hayat gerçekten de sandığımız kadar siyah beyaz mı diye sorgularken bulduğumu itiraf etmeliyim. Gaiman, insanları ve inançlarını rencide etmeden din eleştirisi yapıyor ve insanların kendilerini sorgulamasını sağlıyor.

CROWLEY VE AZIRAPHALE’İ 3. SEZONDA NELER BEKLİYOR?

Spoiler Uyarısı!
Şu anda dizinin üçüncü sezonu için Amazon tarafından onay gelmese de Gaiman, geleceğini ima ediyor, yaptığı açıklamaya göre. Eğer onay çıkmazsa da yazar, hikayenin devamını kesinlikle kitap formatında çıkaracağını da ekliyor. Kısacası, dizi olsun ya da olmasın Crowley ve Aziraphale’in devam eden hikayesini öğrenebileceğiz.

Peki, bu hikayede neler öğrenebiliriz, neler olabilir? Detaylar hala daha belirsiz olsa da çoğu izleyicinin yorumlarına göre Armageddon olaylarının yepyeni bir versiyonunu izleyebiliriz. Bunun dışında hayranların birkaç teorisi de bulunmakta. Bunlardan birisi Kahve Teorisi olarak geçiyor.

GOOD OMENS 2. SEZON FİNALİNDEKİ GİZEM

2. sezonun finalinde Metatron, Aziraphale’e Gabriel’in yerini alması için teklifte bulunuyor. Teklifi sunmadan önce ise karakterimize badem şuruplu yulaf sütlü bir latte ikram ediyor. Bu latteyi ise Metatron’un Nina’nın Give Me Coffe or Give Me Death isimli kafesinden sipariş ediyor. Metatron’un latte siparişini vermesi olması gerekenden fazla uzunlukta ekran süresini kapsıyor ilginç bir şekilde. Bunun yanında daha önceki bölümlerden, zehrin melek ve şeytanları tuhaf bir hale getirdiğini ve Crowley’nin laudanum içtikten sonra sarhoş olduğunu biliyoruz. Ayrıca Metatron’un bir tutam badem şipariş ettiğini fakat Aziraphale’e verirken bol miktarda bol miktarda badem olduğunu öğreniyoruz. Tüm bunlara ölümcül bir zehir olan siyanür tadının bademe benzedi bilgisini eklersek Metatron’un Aziraphale’i mucize kullanarak bir latte ile manipüle ettiği ve bu sayede karakterin cennete gitmeyi istediği çıkarımını yapabiliriz. Belki de üçüncü sezonda Aziraphale’in bu manipülasyon kurtulmasını ve Crowley ile aralarındaki ilişkinin daha da güçlenmesini izleyebiliriz.

METATRON’UN LATTE MANİPÜLASYONU VE AZIRAPHALE’IN KADERİ

Ancak bunların hepsi sadece çıkarımlar ve teorilerden ibaret. Şu anda elimizde ne Neil Gaiman tarafından ne de Amazon tarafından sezonun konusu ile ilgili herhangi bir bilgi yok. 2. sezonun ilk sezondan dört yıl sonra ekranlara geldiğini düşünecek olursak da sanırım bir o kadar yıl daha son sezonda neler işleneceğini öğrenemeceğiz. Şimdilik bizlere David Tennant ve Michael Sheen arasındaki kimyanın ve Neil Gaiman tarafından başarılı bir şekilde işlenmiş bir ve ikinci sezonun tadını tekrar ve tekrar çıkarmak düşüyor. Açıkçası yıllardır izlemeyi ertelediğim Good Omens’ı iki gün içinde bitirip bir hayranı olacağımı düşünmezdim. Bu nedenle sizlere diziyi izlemenizi tavsiye ediyor ve Neil Gaiman’ın ne kadar başarılı bir yazar olduğunu yeniden görmenizi istiyorum. Eğer izlediyseniz de yorumlarınızı merak ediyorum.

Melis Gizem Akkaya
Melis Gizem Akkaya
Articles: 19

Leave a Reply

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyicinizi lütfen kapatın!

Reklamları engellemek için uzantılar kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bize destek olun. Tarayıcınızdan reklam engellemeyi kapatmanız demek Siyah Dergi\'nin sürdürülebilir bir proje olmasına destek olmak demektir. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock