Mutluluk Tam Şu An’da: Epiktetos ile müthiş yolculuk

Estimated read time 4 min read
Görüntüleme: 49
8 0
Okunma Süresi2 Dakika, 12 Saniye

“Her şeyi bilen bir adamın bir şey öğrenmesi imkansızdır.”

“Anı yaşa. Detaylarına dikkat et. Karşındaki kişiye cevap ver, o an yapman gerekenleri yap ve karşılaştığın zorluklarla mücadele et. Kaçma. Gerçekten yaşamak zamanıdır: İçinde olduğun anı tam olarak yaşamak zamanı.” Ne güzel demiş stoacı filozof Epiktetos. Mutlu olmak aslında çok kolay, yapmamız gereken en önemli şey belki de şimdiki zamanda kalmak, tam olarak yaşadığımız anın tadını çıkartmaktır. Bu yazımda Yunan filozof Epiktetos’un hayata bakış açımızı değiştirip, bize rehberlik edeceği birkaç sözü paylaşacağım.

“Bir yerde yaşıyorken eskiden yaptığın başka bir yerde olmanın hayalini kurma. Orada yaşadığın zevkleri, güzellikleri düşünme. Nerede yaşıyorsan oranın güzelliklerine bak, orada nasıl yaşanır onu anlamaya bak.” Bu muazzam sözler ne zaman güzel bir anın tadını çıkarırken içime gelecek kaygısı gelse veya yaşadığım o güzel anın da bitecek olmasının düşüncesiyle baş başa kalırken gelir aklıma. Farkına varırım aslında en önemli şeyin tam olarak yaşadığım an olduğunun ve yaşadığım anın tadını çıkarırım, dediğim gibi Epiktetos sözleriyle bir rehber olmuştur her zaman bana ve birçok insana.

“Sen saçından ve bedeninden ibaret değilsin. Senin kim olduğunu belirleyen seçimlerindir ve seçimlerin güzelse sen de güzelsindir.” Ne kadar doğru bir söz değil mi? Bedenimiz bizi ayakta tutan ve fiziksel olarak yaşamımızı sağlayan şeyken, ruhumuz bizim onu beslediğimiz ve geliştirdiğimiz şekilde var olur. Bizi biz yapan seçimlerimizdir aslında çünkü iyiyi seçmek de bizim elimizde kötüyü seçmek de. Önemli olan nasıl bir insan olmak istediğimizdir aslında, çünkü seçimlerimiz bizi, biz de seçimlerimizi belirleriz en sonunda.

“Her şeyi bilen bir adamın bir şey öğrenmesi imkansızdır.” Aslında bizler bazen çok şey bildiğimizi sanırız fakat kimi zaman kendimize fazla güvenden dolayı ortaya çıkan kibir yüzünden, öğrenmeye kapalı oluruz. Çok şey bildiğini iddia eden insanlar, dahasını öğrenmek için çabalamaz ve aslında olduğu yerde sayar. Bu yüzden her şeyi biliyorum gibi laflarla kendimizi kandırmayıp, dahasını bilmeye her zaman açık olmalıyız.

“Mutluluğa giden tek bir yol vardır; o da hakkında hiçbir şey yapamayacağınız olaylar için endişelenmemek.” Bu söz tam anlamıyla beni yaptığım bir hatadan çok güzel bir şekilde döndüren bir rehber niteliğinde. Eskiden elimde olmayan her kötü şey için endişelenir, panikler hatta kimi zaman mutlu anlarımı bile endişelenerek mahvederdim. Epiktetos ile tanıştıktan sonra ve sözlerine kulak verdikten sonra endişelenip, yaşadığım anı bozacak her türlü düşünceden kaçınmaya başladım ve büyük oranda olumlu etkisini gördüm bunun. Gelecek kaygısı ile gelecekte olacak şeyler için yaşadığım anı bozmamayı ya da geçmişte yaşanan kötü bir olayı anımsayıp yaşadığım mutlu anın tadını kaçırmamayı ve mutluluğumu bozacak her şeyi zihnimden atmayı başardım. Umarım benim gibi endişelenip güzel anların bile tadını kaçıran herkese bir rehber niteliğinde olur bu yazım ve eğer hayata daha pozitif ve umutla bakmak istiyorsanız Epiktetos’u araştırıp, sözlerinin size rehberlik etmesine izin verebilirsiniz.

Happy
Happy
60 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
20 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
20 %

Bunları mutlaka okumalısın

Yazarın diğer yazıları

Average Rating

5 Star
100%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Mutluluk Tam Şu An’da: Epiktetos ile müthiş yolculuk

Bir cevap yazın