Rexx Sineması Yıkılıyor

Rexx Sineması yıkılıyor. Kadıköy’ün sembol sinema salonlarından Rexx’in bulunduğu binada yıkım işlemleri başladı.

İstanbul’un kültür merkezlerinden birisi olan Kadıköy’de bulunan Rexx Sineması yıkılıyor. Bahariye Caddesi’ndeki bağımsız sinemada yıkım işlemleri başladı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bağımsız sinemaların zor günler geçirdiği biliniyordu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bağımsız işletmeler sıkıntılı süreçler yaşadı. Yaşamaya da devam ediyor.

Rexx’in de geçen mart ayında, yüksek kira bedelleri sebep gösterilerek kapatma kararı alındığı açıklanmıştı. Sonrasında Kadıköy Belediyesi’nin sürece müdahale ettiği haberi gelmiş, ancak olumlu bir haber alınamamıştı. Tahliye çalışmaları aylar önceden başlayan Rexx’te, şimdi de yıkım işlemleri başladı.

Kapılarını 1961 yılında sinemaseverlere açan, 50 yılı aşkın zamandır İstanbul’da kültür dünyasının önemli sembollerinden birisi haline alan Rexx Sineması artık yok.

Hem yerli hem de yabancı on binlerce filmi bünyesinde ağırlayan, pek çok festivale ev sahipliği yapan sinema salonunun etrafı metal saclarla kapatıldı. Yıkım için inşaat çalışmaları da bu şekilde başlamış oldu.

Rexx Sineması’nın son 30 yılında işletmeci olarak görev yapan Viron Anas, kira bedelinin yüksekliği sebebiyle masrafları karşılayamadıklarını; bu sebeple sinemayı kapatmaya karar verdiklerini açıklamıştı. Binanın sahibi olan Rum Ortodoks Vakfı ise son üç yıldır kira zammı yapmadıklarını, fakat binanın depreme dayanıksız olduğunu belirtmişti. Bu nedenle yapının yıkılıp yeniden inşa edileceğini ifade etmişti.

Rexx Sineması Yerini Kültür Merkezine Bırakacak

Rum Ortodoks Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kostandin Kiracopulu, Kadıköy Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, binayı bir komplekse çevirmeyi düşündüklerini ifade etmiş, içerisinde otopark ve çok amaçlı salonların yer alacağı bir projeleri olduğunu belirtmişti.

Kısa filmler ve belgesellerle tanınan yönetmen Gökçe Pehlivanoğlu, sinemanın yıkın kararı için şu ifadeleri kullandı:

“Kadıköylü ve sinemaseverler için Rexx’in yeri ayrıdır. Gençlik yıllarımızın ana durağıdır. İstanbul Film Festivali zamanı hayatımın en güzel film keşiflerini yaptığım yerdir. Onu da kaybedersek geçmişimiz silinmiş gibi hissedeceğiz.”

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ise üzüntüsünü şu sözlerle ifade etti:

“Korunması gereken eski salonları, binaları yıkmak istiyorlar. Başka çözümler bulma yoluna gitmeden hemen yıkıyorlar. Bu da büyük bir üzüntü yaratıyor. Rexx çok sevilen festivallerin vazgeçilmez bir salonuydu. İstanbul’da kalan sayılı keyifli salonlardan biriydi. Atlas Sineması’nın ardından Rexx’in de kapanması gerçekten içimizi acıtıyor.”

Kaynak: t24

Haber Merkezi
Haber Merkezi

siyahdergi.com

Articles: 39

Leave a Reply