Kelebek Etkisi Film İncelemesi

Kelebek Etkisi Film İncelemesi

Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect) 2014 yılı ABD yapımı dram, bilimkurgu ve gerilim filmi. Baş rolümüz Evan Treborn stres altındayken baygınlık geçiren ve hafıza kaybı yaşayan bir çocuktur. Bunun sebebi babasından ona geçmiş olan birtakım zihinsel güçlerdir. Evan 7 yaşından itibaren üniversiteye kadar günlük tutar, bir süredir hiç hafıza kaybı yaşamamıştır. Ancak bir gün tesadüfen günlüklerini bulur ve okuduğunda hayatındaki dönüm noktalarına, travmalarına dönebildiğini ve değiştirebildiğini fark eder. Şimdi amacı herkes için en iyi hayatı bulmaktır.

2004 yılındaki diğer filmlerle benzerlik gösterse de Kelebek Etkisi’nin kurgusunun çok daha iyi olduğunu söylemeliyim. Film boyunca tempo hiç düşmüyor, sürprizlerle karşılaşıyoruz. Evan farklı hayatlar arasında mekik dokurken, en iyi seçenekleri bulmaya çalışırken izleyici de ona katılıyor. Ne kadar ararsa arasın “Tanrı’nın işine karışılmayacağı” yine karşımıza çıkıyor. Babasıyla konuştuğu güne dönüp bu durumu tersine çevirebileceğini söylese de… finalini söylemek gibi bir niyetim yok o yüzden cümlemi yarım bırakacağım.

Filmde beni en çok çeken şey hayattaki en küçük noktaların bile olaylar silsilesinde inanılmaz bir etkisi olduğu düşüncesini vermesi oldu. “Denir ki; bir kelebeğin kanat çırpışı gibi küçük bir şey dünyanın yarısını dolaşacak bir tayfuna neden olabilir.” En başta karşılaştığımız bu cümle izleyicileri ileride olacaklara hazırlıyor.

Kurgunun ne kadar iyi olduğunu söylemiştim; oyuncular da çok iyi, Ashton Kutcher tempoya ayak uydurmuş, çocuk oyuncular da beklenilenin üstünde bir performans sergilemişler. Ama inanılmaz kamera açıları ve müzikler beklemeyin. Kötü değil çok iyi de değil, kurgunun yanında biraz sönük kalıyor. Olayların çarpıcılığı bu açığı kapatıyor. Zamanda yolculuk temalı yapımları seviyorsanız şans verin derim.

Yazar: Büşra Kural

admin
admin

siyahdergi.com

Articles: 90

Leave a Reply