Sosyal medyadan ünlüleri engelleme kampanyası #BlockOut Türkiye’ye de geldi! #BlockOutTr

6 Mayıs günü Met Gala’sında ünlülerin şaşalı kıyafetleriyle katıldığı bağış gecesi önce Amerika Birleşik Devletleri’nde sonra da tüm dünyada eleştiri yağmuruna tutuldu. Türkiye’ye de çok hızlı bir şekilde gelen bu engelleme furyası BlockOutTr hashtagleriyle ünlüleri ve markaları hedef alıyor.

Aslen bir bağış gecesi olan Met Gala’sı bu yıl protestolarla anılıyor. Sosyal medya hesabından Gazze’yle ilgili paylaşım yapmayan ancak geceye katılan ünlüler bir bir sosyal medyada engellenmeye başlandı. 

#BLOCKOUT

Blockout kampanyasının (engelleme kampanyası) içeriğini anlamak için geçen haftaki Met Gala’ya geri dönelim. Bir videoda, influencer Haley Baylee (gerçek adı Haley Kalil) abartılı bir çiçekli elbise ve başlık giyerek etkinliğin dışında poz verdi. TikTok sesiyle birlikte konuşarak “Pasta yesinler” dedi. Marie Antoinette’nin “Ekmek yoksa pasta yesinler” sözüne atıfta bulunan Baylee, protestoların odağına yerleştirildi. 

“EKMEK YOKSA PASTA YESİNLER”

Rivayete göre Marie Antoinette’e Fransız köylülerin yiyecek ekmeği olmadığı söylenmiş. O da “Bırakın pasta yesinler” diye cevap vererek açlık çeken tebaasına karşı ne kadar anlayışsız olduğunu göstermiştir. Pek çok tarihçi Fransız kraliçesinin bunu gerçekten söylediğine dair bir kanıt olmadığını belirtse de bu, ciddi servet eşitsizliği hakkında tüyler ürpertici bir halk hikayesi olmaya devam ediyor.

İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Filistin kenti Refah’a düzenlediği saldırının görüntüleriyle aynı anda sosyal medyaya servis edildi. Zenginlik içinde yüzen ünlüler ile ölen çocuklarının yasını tutan Filistinli ebeveynlerin yan yana gelmesi dünyayı şoke ederken protestocu grupları da harekete geçirdi

Amerikalı Kim Kardashian New York’ta düzenlenen 2024 Met Gala’da.

#BLOCKOUTTR TÜRKİYE’YE DE GELDİ

Dünyanın dört bir yanında Filistin için öğrenci kampları ve protestolar düzenleniyor, ancak pek çok ünlü Gazze’de yaşananlara sessiz kalmaya devam ediyor. Bu ünlü isimler ve markalar arasına giren kişiler bir bir engelleme listesine (blocklist) ekleniyor. Türkiye’de de #BlockOutTr adıyla hızlı giriş yapan boykot eylemi sosyal medyada hızla büyüyor. İnsanlar engellediği ünlüleri ve markaları paylaşarak diğer insanları da buna teşvik ediyor. 

BOYKOT LİSTESİ UZADIKÇA UZUYOR

7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’de bir festivali hedef alan saldırısı sonrası İsrail’in aralıksız saldırıları ve insani yardımları engellemesi tüm dünyada eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Ancak buna rağmen, maddi gelirinden taviz vermek istemeyen Türk ünlüleri hiçbir şekilde konuyu kınayan paylaşım yapmazken üstüne İsrail menşeli ürünlerinin reklamını yaparak protestocuları kızdırmayı başardı. BlockOutTr’nin Sertab Erener’in Eurovison’daki performansı sonrası resmi olarak Türkiye’de de başladığı söylenebilir. Birçok kişi böylesi büyük bir organizasyonda Filistin adına birkaç cümle etmesini Erener’den beklemişti.

O listede kimler kimler yok ki… Duygu Özaslan, Merve Özcan, Ecem Erkek, Ecmel Soylu, Danla Biliç, Neslihan Atagül, Cem Yılmaz, Fırat Albayram ve Ceyda Kasabalı… ve daha birçok isim. Yapılan bu listelerde en çok şaşırtan şey ise engelleme kampanyasına katılan protestocuların kendisi “müslüman” veya “muhafazakar” olarak tanımlayan ancak buna rağmen Gazze hakkında herhangi bir paylaşım yapmayan kişileri de hedef almaları oldu. Bu isimlere örnek gösterdiği kişilerden birisi de Rimelaşkına (Hilal Küpeli). 

❗Elbette unutulmamalıdır ki, sosyal medyada yapılan ve dolaşıma sokulan listelerin çoğu karalama amacıyla oluşturulmuş ve derinliği olmayan listelerdir. Listelerde yer alan birçok isim Gazze hakkında hiçbir şey demezken kalan bir diğer kesim ise konu hakkında dönem dönem paylaşım yaptıkları biliniyor.

FİLİSTİN’DE NE OLMUŞTU?

7 Ekim’de Hamas’ın 1200 İsrailliyi öldürdüğü ve yaklaşık 250 kişiyi rehin aldığı bildirilmişti. O tarihten bu yana İsrail saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 35.000 Filistinlinin öldüğü, 77.000’den fazlasının da yaralandığı bildirilmektedir. Gazze’nin kuzeyinde hızla yayılan bir kıtlık yaşanmakta ve insani kriz son derece ciddi boyutlara ulaşmış durumda.

Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, Uluslararası İlişkiler öğrenimine devam etmektedir. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra kariyerine Haberler.com'da "Haber Editörü" olarak devam etti. Şu anda Siyah Dergi için içerik üretiyor ve üyelerine eğitim veriyor.

Articles: 84

Leave a Reply