Aşk 101 2. Sezon İncelemesi

Aşk, dostluk ve intikam üçgeninde boğuşan liseli bir grup genci izlediğimiz Aşk 101 dizisi ilk sezonunun yayınlandığı 24 Nisan 2020 tarihinden beri hala çok izlenen Türkiye yapımı Netflix dizilerinden biri. Aşk 101 2. sezonun Netflix’te 30 Eylül tarihinde yayınlanmasıyla izleyicilerin Aşk 101 2. sezon başlıklı aramaları da bir hayli arttı.

Minik not:  Bu yazımızda spoiler bulunmaktadır.

Oyuncu kadrosu ile de dikkat çeken dizi bulundurduğu sahneler ile benim çok takdirimi toplamış olsa da günümüz şartlarının 90’lar dizisi çekmeye müsait olmayışı sayesinde dizide eksik kalan şeyler yüzünden eksi notlar almama sebep oldu. Kalabalıklaşan ve metropol şehri olan İstanbul’da 90’lar hissiyatı yaratan bir dizi yaratmak çok zor gerçekten. Bu konuda çok kızmasam da senaryolarında bulunan bazı noktalar ile kalbimi kazanan bir sezon oldu.

Diziye gelen yeni karakter: Elif

Elif (Ece Yüksel)

2. Sezonda diziye dahil olan Elif (Ece Yüksel) oyunculuğu ile takdirleri toplayan bir başka isim. 2. sezonda Osman (Selahattin Paşalı) karakterine aşık olan Elif, ailesi ve özellikle babası tarafından başarılı olmaya baskılanan ve neredeyse uçan kuşu rakibi olarak gören bir kızdır. Osman ile tanışması sonrasında kendinde bulunan özgürlük açlığını farkına varır ve ailesinin kurduğu kurallarla dolu odasından artık kaçmak istediğine karar verir. Osman’ın Elif’in hislerini geç fark etmesi ve Elif’i uzunca süre aslında istemeden de olsa kırması diziyi izlerken üzülmemizi sağlayan bir başka ögeden biriydi. Piyano dehası olan Elif dizinin sonlarına doğru Osman’a olan aşkını artık piyano aşkına evirmekte. Yine dizinin sonlarında gördüğümüz sahnelerde Elif’i başarılı bir piyanist olarak görüyoruz. Amaçlarına ulaşmış ve Osman’ı hala kalbinde yaşatan bir Elif.

Burcu ve Kemal hoca

Kemal (Kaan Urgancıoğlu) Burcu (Pınar Deniz)

2. sezon Burcu ve Kemal hocanın sahnesiyle açılıyor. İkilinin bir sahnesi var ki benim gibi birçok izleyicinin “neden?” diye sorduğu bir sahnedir. Bahsettiğim elbise Burcu’nun giymek istemediği kırmızı elbise sahnesi. Senaristler bu sahne üzerinden Burcu’nun özgüvensizliği üzerinden hikaye yaratmak istese de olayların ayrılmaya kadar evirilmesi gereksiz bulduğum bir şeydi. Daha güzel anlatılabilirdi. Burcu’nun kendini yetersiz görmesi, Kemal’in sinirlenip İzmir’e gitmesi, ana karakterlerimizin kavgalarını biraz yersiz bulduğumu itiraf etmeliyim.

Dizide en çok beğendiğim unsur sınav senesi olan liselilerinin üzerindeki baskının çok güzel özetlenmesiydi. Necdet hoca tiplemesinin bir dikdatöre benzetilmesi ve amacı için önüne gelen herkesi silmesi gibi noktaları günümüz ile bağdaştırdığımda senaristlerin güzel bir iş çıkardıkları söylenebilir. Türkiye’de bu stresi en az bir kere yaşayan 18’lerinde ki bu gençler için sınavın sadece bir test olduğu hatırlatması ve bu sınavın hayat başarısı olmadığının yeniden gösterilmesi zaten diziyi izleyen genç kuşağa dokunduğunu hissettirdi. Kendi sınav senemde Sınav filmini izlemiş olduğum aklıma gelmişti. Tıpkı o filmdeki değinilen noktalar ne kadar değerliyse burada da değinilen konular bir o kadar değerli.

3. Sezon Gelecek Mi?

Dizi Osman’ın Elif’i aramasıyla bittiği için akıllara direk Aşk 101 3. Sezon gelecek mi ? sorusu geldi. Aşk 101 3. sezon olacak mı diye soran meraklı sinema kitlesi için Netflix’ten yapılan açıklamaya göre, Aşk 101 dizisi 2. sezonuyla final yaptı. 30 Eylül’de yayınlanan ikinci sezonuyla Aşk 101 dizisi izleyicisine veda etti.

Dizinin yönetmenliğini Ahmet Katıksız ve Deniz Yorulmazer üstleniyor. Aşk 101’in senaryosunu ise Meriç Acemi kaleme alıyor. Güzel bir hikayeyi sonlandırdıklarını düşündüğüm Aşk 101 hakkındaki görüşlerim böyleydi siz bu diziyi izlediniz mi? Yorum ve eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, Uluslararası İlişkiler öğrenimine devam etmektedir. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra kariyerine Haberler.com'da "Haber Editörü" olarak devam etti. Şu anda Siyah Dergi için içerik üretiyor ve üyelerine eğitim veriyor.

Articles: 84

Leave a Reply