İstanbul’da olanlar için bu bayramda gezilecek yerler: Bayram tatili için gidilecek yerler listesi

Ramazan ayının bitimiyle bugün Ramazan Tatili başladı. Şehir dışına çıkmak hâlâ birçoğumuz için lüks olmaya devam ederken sizler için tatili İstanbul’da geçirirken gezip, görüp, doyasıya eğlenebileceğiniz mekanları bir araya getirdik. İşte bu bayramda gezilecek, gidilecek ve görülecek yerler…

Ramazan ayını geride bıraktık ve şimdi sevinç dolu günlerin, neşenin ve bereketin habercisi olan Ramazan Bayramı’nı kutlama zamanı. İşte bu bayramda İstanbul’da gezilecek yerler, gezilecek ücretsiz müzeler ve etkinlikler listemiz…

BAYRAMDA GEZİLECEK YERLER İSTANBUL

İstanbul’da bayramda gezilecek ve gidilecek birçok yer bulunuyor. Özellikle şehir dışına çıkamayanlar için, İstanbul’un kalabalığı da azalmışken doya doya gezme imkanı sunuluyor. Ramazan Bayramı’nda gezilecek müzelerin en başında ise Dolmabahçe Sarayı geliyor. Tatilin keyfini İstanbul’da geçirenleri mutlaka Dolmabahçe Sarayı’nı görmeye davet ediyoruz. Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret ettiğinizde mutlaka Limonluk Kafe’de oturmayı ihmal etmeyin. İşte ziyaret saatleri:

DOLMABAHÇE SARAYI RAMAZAN BAYRAMINDA AÇIK MI?

Ramazan Bayramı’nın ilk günü ziyarete kapalıdır. Saray, ikinci gün ise ziyaretlere açılır. Üçüncü gün de bayram ziyaretlerinin devam eder.

BEYOĞLU’NDA GEZİLECEK HANLAR VE PASAJLAR

Şimdi rotamızı hızlıca Beyoğlu’na çeviriyoruz. Beyoğlunda gezip görebileceğiniz onlarca han ve pasaj bulunuyor. Çiçek Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Suriye Pasajı ve Hazzopulo Pasajı ziyaret edebileceğiniz mekanların başında geliyor. Bu pasajlarda uygun ve tatlı hediyelikler satın alabilirsiniz. Aynı zamanda içerilerinde bulunan tatlı kafelerde bir çay veya kahveyle demli bir sohbet edebilirsiniz.

RAMAZAN BAYRAMI’NDA YENİLENEN ATLAS SİNEMASI’NI ZİYARET EDİN

Atlas Sineması geçirdiği restorasyon sonrası gerçekten harika bir ziyaret alanına dönüştü. İçeride bulunan eski film ve fotoğraf cihazlarını inceleyebilir ve aynı zamanda Ramazan Bayramı boyunca açık olan salonlarda film izleyebilirsiniz. Bu tarihi dokuda film izlemek emin olun bir ayrıcalıktır! Biletleri ziyaretiniz esnasında gişeden veya Mobilet’ten satın alabilirsiniz. 

Müze Bileti: Tam 240 TL, İndirimli 180 TL*
Sinema Bileti: Tam 180 TL, İndirimli 150 TL*

(*Emekli, 65 Yaş ve Üstü ve Öğrenci/Öğretmen)

BAYRAMDA GEZİLECEK SERGİLER VE MÜZELER

Bu bayramda gezilecek ücretsiz sergiler bulunuyor. İstanbul’da gidilecek ücretsiz yerler ve müzeler ziyaretçilerini kabul edecek. Bu müzelerden bir tanesi de Milli Saraylar’a bağlı olan Resim Müzesi.  

RESİM MÜZESİ RAMAZAN BAYRAMINDA AÇIK MI?

Ramazan Bayramı’nın ilk günü ziyarete kapalıdır. Müze, ikinci gün ise ziyaretlere açılır. Üçüncü gün de bayram ziyaretlerinin devam eder. Ramazan Bayram’ında ücretsiz olan müzeler arasında Resim Müzesi yer almıyor ancak giriş ücretleri uygun tutulmuş.

Öğrencilere ücretsiz müzeler arasında Resim Müzesi de yer alıyor. Yerli ziyaretçiler için bilet fiyatını 75 TL olarak belirlemiştir. Yabancı ziyaretçiler ise müzeyi ziyaret etmek için 300 TL ödemektedirler. Müze, öğrenciler ve diğer indirimli gruplar için ise bilet fiyatını 35 TL olarak sunmaktadır. 

ŞEKER AHMET PAŞA ÇAY SALONU’NDA KEYİFLİ BİR ÇAY MOLASI

Resim Müzesi içerisinde bulunan Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu ziyaretçilerine zengin menüsü ile harika bir deneyim sunuyor. 09.00 – 17.30 saatleri arasında hizmet veren çay salonu, tarihi atmosferiyle adeta büyülüyor. Müzeye girmeden de kafe hizmetinden faydalanabileceğiniz bu mekan harika bir boğaz manzarası da sunuyor. Beşiktaş’ın merkezinde, tarihle ve sanat ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için bu salon çok iyi bir seçenek!

ANADOLU YAKASINDA GEZİLECEK YERLER

Bayramda Anadolu Yakası’nda tarihi bir yolculuğa çıkmak isteyenler için güzel bir rotamız mevcut! Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii’ni ziyaret edebilir ve manzarası eşliğinde sohbete doyabilirsiniz. Nail Kitabevi & Cafe’de yine ziyaret etmeniz gereken çok tatlı mekanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bayramda gidilecek ücretsiz olan etkinlikler arasında Üsküdar’da bulunan Fethi Paşa Korusu ise Ramazan Bayramı’nda ziyaretçilere kapılarını açıyor. Tarihi Fethi Paşa Korusu; Anadolu yakasının Boğaz kıyısında yer alan ve Sultantepe semtinin Boğaz’ı gören sırtlarından, Kuzguncuk Tepesi ve Paşalimanı’na kadar uzanır. Yüzlerce bitki ve ağaç türlerini barındıran bu yemyeşil koruda bir zamanlar Türk edebiyatçı ve düşünürlerinden Cemil Meriç’i de ağırlayan konak, günümüzde Fethipaşa Sosyal Tesisleri adıyla misafirlerine Boğaz manzarası eşliğinde restoran hizmeti sunmaktadır. Üsküdar ücretsiz müzeler merak ediliyor ancak önerdiğimiz mekanlar bayramda sizler için çok daha iyi bir alternatif oluşturacaktır.

FETHİ PAŞA KORUSU RAMAZAN BAYRAMINDA AÇIK MI?

Dilerseniz kahvaltı ya da çay molası verebileceğiniz bu mekan güzel atmosferi ve manzarasıyla ziyaretçilerini bekliyor. Bayramda açık olan bu sosyal tesis İBB’ye bağlı, 444 10 34 numarası ile rezervasyon yaptırarak gitmenizi tavsiye ederiz.

KADIKÖY İSTANBUL KİTAPÇISI’NI ZİYARET EDİN

Anadolu yakası turumuz Kadıköy ile devam ediyor. Muazzam manzarası eşliğinde çayınızı yudumlarken kitabınızı yudumlayabileceğiniz bu enfes mekan sizleri bayramda da bekliyor. Şehir Hatları Eminönü-Karaköy İskelesi’nde bulunan kitapçı, sakince kitap okumak isteyenler için adeta saklı bir cennet. Aynı zamanda öğrenciler içinde iyi bir çalışma ortamı sunuyor. 

FAHRİYE CAFE’YE GİDİN

Kadıköy’de ziyaret etmekten en çok hoşlandığım mekanların başında Fahriye geliyor. Misafirlerine sunduğu tatlı ortam ve kaliteli kahveleri ile güzel bir deneyim sunuyor. Leylek Sokağı’ndan geçen moda meraklılarının dikkatini çeken bir dükkandır Fahriye. Geniş bir alanı kaplayan bu dükkanda nostaljik unsurlara bolca yer verilmiş ve her detay özenle düşünülmüştür. Fahriye, bayramda gezilecek yerler istanbul yakınında olanlar arasında iyi bir alternatif oluşturuyor.

TATLI BİR SON: ŞUKELLA KADIKÖY TATLICISI

Bayramda gidilecek uygun yerler arasında bayram içeriğimizin son durağı Şukella Kadıköy Tatlıcısı oluyor. Çeşit çeşit tatlıları ve kaliteli kahvesiyle Ramazan Bayramı’nda gezilecek yerlerden biri Şukella.

Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, Uluslararası İlişkiler öğrenimine devam etmektedir. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra kariyerine Haberler.com'da "Haber Editörü" olarak devam etti. Şu anda Siyah Dergi için içerik üretiyor ve üyelerine eğitim veriyor.

Articles: 84

Leave a Reply