Üç Cisim Problemi Leyla Ariç Meselesi Nedir?

Yeni bir Netflix dizisi olan Üç Cisim Problemi günlerdir neredeyse tüm dünyanın gündemine girmeyi başardı. Dizide yer alan dünyayı kurtaracak üç kişinin tanıtıldığı bir sahnede YPG’li Leyla Ariç’e de yer verilmesi Türkiye’den izleyicilerin dikkatini çekmeyi başardı.

Netflix’te sergilenen filmler ve dizilerde sık sık öne çıkan Kürt figürleri gözlerden kaçmıyor. Üç Cisim Problemi’nin (3 Body Problem) adlı bilim-kurgu dizisinde “Leyla Ariç” isimli karakter Rakka’da IŞİD’e karşı savaşan kahraman bir kadın olarak tanıtılıyor. Peki, Üç Cisim Problemi Leyla Ariç nedir, kimdir, Kürt mü?

ÜÇ CİSİM PROBLEMİ LEYLA ARİÇ MESELESİ NEDİR? 

‘Üç Cisim Problemi’ adlı dizi, 1960’ların Çin’inde, Karmaşık Kültür Devrimi atmosferinde geçiyor. Merkezde yer alan ana karakter, astrofizikçi olan Ye Wenjie’dir ve gizlice uzaya mesajlar gönderirken bir askeri proje içinde yer alır. Son dönemde, ‘Üç Cisim Problemi’ konusu ve anlatım tarzıyla geniş çapta tartışılıyor ve sinemaseverler arasında büyük ilgi görüyor. Ancak Türkiye son zamanlarda bu diziyi elde ettiği büyük başarıdan ziyade bir sahnesinde geçen, dünyayı kurtaracak üç kişinin tanıtıldığı sahnede Rakka’da IŞİD’e karşı savaşan kahraman bir kadın olarak tanıtılan Leyla Ariç ile konuşuyor. 8 bölümlük dizide askeri kıyafetleriyle yer alan Leyla Ariç isimli karakter BM Genel Kurulu’na katılıyor. BM’de yapılan konuşmada Ariç’in tüm kaynaklardan sonuna kadar faydalanabileceğinin altı çiziliyor. Diğer yandan dizide Danid Benioff, D.B Weiss, Alexander Woo gibi ünlü yönetmenlerin yanında yapımcılar arasında dünyaca ünlü oyuncu Brad Pitt’in de imzası bulunuyor.

İşte bahsi geçen sahneler aşağıdaki videoda…

LEYLA ARİÇ KİMDİR?

Üç Cisim Problemi dizisinde Kürt savaşçı olarak tanıtılan Leyla Ariç’i Salem Murphy canlandırıyor. Rakka’da IŞİD’e karşı savaşırken öne çıkan kurgusal bir Kürt savaşçı olan Leyla Ariç, dünya çapında çok popüler hale gelen yeni bir Netflix dizisi olan ‘3 Body Problem’de insanlığı uzaylı istilasından kurtarmak için seçiliyor. Leyla Ariç hakkında internette net bir bilgi bulunmaması karakterin bir dizi karakteri olduğu iddialarını güçlendiriyor.

Dizinin inceleme yazısına ulaşmak isterseniz 👇

Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, Uluslararası İlişkiler öğrenimine devam etmektedir. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra kariyerine Haberler.com'da "Haber Editörü" olarak devam etti. Şu anda Siyah Dergi için içerik üretiyor ve üyelerine eğitim veriyor.

Articles: 84

Leave a Reply