Milyonların konuştuğu dizi Üç Cisim Problemi (Three Body Problem) ne anlatıyor? | Dizi incelemesi

Game of Thrones’un yapım ekibi yeni bir Netflix dizisiyle seyirci karşısına çıktı. Üç Cisim Problemi günlerdir neredeyse tüm dünyanın gündemine girmeyi başardı. Bu inceleme yazımızda “Üç Cisim Problemi neyi anlatıyor?” Sorunuza yanıt vereceğiz…

‘3 Cisim Problemi’ (Three Body Problem) isimli dizi, 1960’ların Çin’inde, Kültür Devrimi’nin karmaşık ortamında geçmektedir. Ana karakter Ye Wenjie, bir astrofizikçi olarak hikayenin merkezindedir ve askeri bir proje kapsamında gizli bir şekilde uzaya mesajlar gönderir. 3 Cisim Problemi konusu ve anlatım şekliyle son zamanlarda çok konuşuluyor ve sinemaseverler tarafından tartışılıyor.

ÜÇ CİSİM PROBLEMİ NEDİR?

Game Of Thrones’un yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss’le birlikte senarist Alexander Woo tarafından hazırlanan Üç Cisim Problemi Netflix’te 1 sezon 8 bölüm olarak yer alıyor. Diziyi izlemeden ve incelemesini okumadan önce Üç cisim problemi nedir? Sorusuna yanıt vermek çok daha doğru olacaktır.

Üç cisim problemi, fizikte birçok cismin (genellikle üç tane) kütleçekimi etkileşimleri altında hareketini inceleyen bir problemdir. Bu problem genellikle üçüncü dereceden diferansiyel denklemlerle ifade edilir ve karmaşık bir matematiksel analiz gerektirir. Bu problemin en bilinen örneği, Newton’un evrensel kütleçekimi yasasını göstermek için kullanılan Güneş, Dünya ve Ay sistemidir. Ancak, bu problem daha genel olarak herhangi üç cismin kütleçekimi etkileşimlerini içerebilir.

Üç cisim problemi, analitik olarak çözülebilir, ancak genellikle analitik çözüm elde etmek zordur ve bazı durumlarda olanaksızdır. Bu nedenle, çözüm genellikle sayısal hesaplama yöntemleri kullanılarak yapılır. Bu problem, genellikle bilgisayar simülasyonları ve uzay misyonlarının trajektoryalarının hesaplanmasında kullanılan birçok teknik ve algoritmanın temelini oluşturur.

ÜÇ CİSİM PROBLEMİ (THREE BODY PROBLEM) NE ANLATIYOR?

Hugo ödülünü kazanan ilk Çinli yazar Liu Cixin’in aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan 3 Cisim Problemi, Game Of Thrones’un yapımcıları David Benioff ve D.B. Weiss ile yönetici yapımcı Alexander Woo tarafından 8 bölümlük bir dizi olarak Netflix’te gösterime girdi. Roman, 2021’de Çin’de orijinaline daha sadık bir biçimde 30 bölümlük bir dizi olarak yayımlandı. Netflix versiyonunda, aslen bir erkek olan ana karakter Wang Miao, “Oxford Beşlisi” ismiyle tanıtılan bir grup bilim insanına dönüşerek, dünyayı kurtarma görevinde önemli roller üstleniyor.

Çin’in Kültür Devrimi’nin arka planında geçen dizide, gizli bir askeri proje uzaylılarla iletişim kurmak için uzaya sinyaller gönderir. Yıkımın eşiğindeki bir uzaylı uygarlığı sinyali alır ve Dünya’yı istila etmeyi planlar. Bu sırada Dünya’da, üstün varlıkları karşılamayı ve yozlaşmış olarak görülen bir dünyayı ele geçirmelerine yardım etmeyi ya da istilaya karşı savaşmayı planlayan farklı kamplar oluşmaya başlar. 3 Cisim Problemi nasıl mı? Muazzam bir kapsam ve vizyona sahip bir bilim kurgu başyapıtıdır.

3 Cisim Problemi İMDB puanı ise 7.7/10 olarak açıklandı. 3 Cisim Problemi yorumları hakkında yaklaşık 15 bin inceleme girildi.

3 CİSİM PROBLEMİ (THREE BODY PROBLEM) KONUSU NEDİR?

Hikaye, 1966 yılında Mao Zedong’un Çin’deki Kültür Devrimi sırasında başlar. Ye Wenjie (Zine Tseng), bilim insanı babasının idamına tanık olur. Dizinin ilk bölümünde Wenjie, Devrim’in gizemli bir istasyonda dünya dışı yaşam için yürütülen küçük bir araştırmada bilimsel birikiminin işe yarayabileceğini görerek hapisten kaçar.

Günümüzde, parlak bilim insanları ve eski sınıf arkadaşlarından oluşan grup, bu deneyin sonuçlarıyla karşı karşıya kalır – özellikle, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının öldürülmesi ve intiharları. Bu grup, orijinal dizinin bir parçası değil, ancak dizi yapımcıları tarafından hikayeyi ağır felsefi kavramlar arasında ayakları yere basan bir şekilde tutmanın bir yolu olarak tanıtıldı.

Yönetici yapımcı Alexander Woo, Netflix yuvarlak masa toplantısında “Fiziğin özünü ve cıvatalarını kuru bir şekilde sunmak yerine, bununla karşı karşıya kalan insanlara ne yaptığını gösteriyoruz” dedi.

3 Cisim Problemi dizisi, bir bilim kurgudan ziyade iyi bir drama. Kavramsal olarak o kadar karmaşık ki uzun zamandır filme aktarılamayacağı düşünülen parlak bir romanın Netflix uyarlaması, (basitleştirilmiş olsa da) mükemmel bir bilimkurgu eserine dönüşüyor. Elbette, burada bir bulmaca var. Karanlık bir devlet kurumunda çalışan silik ve tuhaf bir ajan olan Clarence (Benedict Wong), dünyanın en yetenekli araştırmacıları arasındaki intiharları araştırırken birisi “Bilim bozuldu” diyor. Bu formülasyon, dizinin bilimle ilgili kısımlarını daha kolay anlaşılır hale getirmek için ne kadar çok çalıştığını gösteriyor. Bu “bir kaşık dolusu şeker” yaklaşımı, dizinin ana gizemlerinden biri olan ve gizemli bir şekilde insanların evlerinde beliren Oculus tipi bir kaska kadar uzanıyor ve varsayımsal bir dünyanın nasıl işleyebileceğine dair çeşitli teorileri açıklayan uzun ve bazen sıkıcı video oyunu sekansları için kullanışlı bir bahane sağlıyor. 

Türkçe altyazılı resmi fragman

ÜÇ CİSİM PROBLEMİ OYUNCULARI

Tüm dünyada merakla takip edilen dizinin oyuncu kadrosu şöyle:

 • Marlo Kelly 
 • Saamer Usmani
 • Jess Hong
 • Jovan Adepo
 • Sea Shimooka
 • Benedict Wong
 • Tsai Chin
 • John Bradley
 • Eiza González
 • Liam Cunningham
 • Jonathan Pryce
 • Alex Sharp 
 • Rosalind Chao 
 • Zine Tseng

ÜÇ CİSİM PROBLEMİ 2. SEZON NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bu yazı yazıldığı sırada, Netflix henüz ikinci sezon için yeşil ışık yakmış değil. Ancak, dizinin başrol oyuncuları David Benioff, D.B. Weiss ve Alexander Woo, Collider ve diğer çeşitli platformlarda yaptıkları röportajlarda, üç kitabı da uyarlamak için toplamda dört sezon planladıklarını açıkladılar. İlk sezon ve muhtemelen ikinci sezon, 3 Body’nin ilk iki kitabının genel olay örgüsünü takip edecek olsa da, dizi yapımcıları üçüncü kitabın (Ölümün Sonu) iki sezona bölünebileceğini belirtiyorlar. “Üçüncü kitap çok büyük. Sanırım diğer iki kitaptan iki kat daha uzun,” diyor Benioff. “Yani belki bir sezon olur; belki de iki. Ama bence tüm hikayeyi anlatmak için en az üç, belki de dört sezona ihtiyacımız var.”

Dizinin yapımcıları ayrıca 2. sezon üzerinde çalıştıklarını iddia ediyor ve Woo “şu anda [yazım ve planlama] yapıyoruz” diyor. Yani henüz bir yayın tarihi olmamasına ve çekimlerin de başlamamış olmasına rağmen, ikinci sezon için çok ciddi bir plan bulunuyor.

Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında gazetelerde çalıştı. Bianet, Haberler.com ve Sondakika.com'da "Haber Editörü" ve "SEO Editörü" pozisyonlarını doldurdu. Şu anda gdh.digital'de "SEO Editörü" olarak çalışıyor ve Siyah Dergi için içerik üretiyor, üyelerine eğitim veriyor.

"Vesikalık" adında bir de kitabı bulunuyor.

Articles: 96

Leave a Reply