Emily in Paris Dizi İncelemesi

Emily in Paris Dizi İncelemesi

Emily in Paris, Ekim 2020 Netflix yapımı bir romantik komedi dizisi. Yaratcısı Sex and the City’den tanıdığımız Darren Star. Olumlu-olumsuz birçok eleştiri alan bu yapımı izlemeye değer kılan nedenler neler? İlk önce konusuyla başlayalım.

Emily, pazarlama yöneticisidir ve Chicago’da oldukça rutin bir hayatı vardır. İş arkadaşı hamile olduğu için Paris’teki işi reddeder ve Emily’e teklif edilir. Böylece hikaye başlar. Fransızca bilmemesine rağmen kariyeri için büyük bir fırsatı kaçırmak istemeyen karakterimiz kendini Paris’te bulur. Amacı çalışacağı markaya “Amerikan bakış açısı” kazandırmaktır. Geride bıraktığı ailesi, arkadaşları ve sevgilisiyle iletişimini güçlü tutmaya çalışsa da pek başarılı olamaz. Yeni bir şehirdedir, yeni insanlarla tanışıyordur ve herkes ona Paris’te maceralar yaşaması gerektiğini söylüyordur. Emily’nin başına oldukça ilgin olaylar gelecektir..

Başrolde Lily Collins olduğunu gördüğümde Emily karakteri için çok uygun bir seçim olduğunu düşündüm. Oyunculuğu ve tarzıyla konsepte çok yakışmış. Karakterin kıvrak zekasını, enerjikliğini, çözüm odaklı oluşunu ve eğlenceli tarafını seyirciye başarılı bir şekilde yansıtmış. Yan karakterlerden Mindy ve Camille’i çok sevdim. İkinci sezonda Gabriel ve Emily arasında neler yaşanacağını çok merak ediyorum. Açıkçası Gabriel’in daha derin işlenmesini isterdim.

Lüks mekanlar, şık kostümler, romantizm, büyülü bir yaşam çerçevesinde Paris’i gördüğümüz için dizi Fransız eleştirmenler tarafından sert yorumlarla anıldı. Fransızlar’ın kötü gösterildiğini, Amerikan bir kadının onlara her şeyi öğretebileceğini sanmasının yanlış olduğunu düşünüyorlar. Diziyi konusu ve karakter bazında değerlendirirsek bence biraz abartıyorlar. Genel olarak Paris’i değil, Emily’nin Parisi’ni izliyoruz. Evet bazı kusurları var mesela Emily’nin Instagram hesabının kısa sürede çok takipçiye ulaşması absürt olmuş. Bazen olayların gerçek hayata göre çok hızlı gelişmesi, istediği insanlara anında ulaşabilmesi gibi. Ancak kurgu olduğunun farkında olarak izlerseniz keyifli mini bir dizi. Tavsiye ederim.

 

Yazar: Büşra Kural

admin
admin

siyahdergi.com

Articles: 90

Leave a Reply