Napolyon film incelemesi: Ummadığınız kadar komik bir biyografik film

Fragmanları izledikten sonra Napolyon’un size göre olmadığını düşündüyseniz, Ridley Scott’ın size sunduğundan çok daha kalıp fikirli bir film hazırladıkları için kendinizi suçlamayın. İşte Napolyon film eleştirisi ve yorumlarım…

Her şey geleneksel bir tarihi biyografi filmi gibi çok ağırbaşlı ve görkemli bir sahne ile başlıyor. Ancak Ridley Scott’ın geleneksel bir Napolyon Bonapart biyografisini ne kadar iyi yapabileceğini düşünsek de, Napolyon ile size vermek istediği aslında tam da film bu değil. 

NAPOLYON FİLM İNCELEMESİ

Napolyon’un iktidara yükselişi ve ardından düşüşünün tarihsel olarak doğru bir temsilini istiyorsanız, başka bir yere bakmanız gerekecek. Film, Napolyon’un Toulon Kuşatması’ndaki başarısı, Austerlitz gibi çeşitli savaş zaferleri ve elbette Waterloo Savaşı’ndaki nihai yenilgisi de dahil olmak üzere beklenen dönüm noktalarına kesinlikle iyi temas ediyor. 

Ancak bahsettiğimiz gibi, film yalnızca Napolyon’un savaştaki hünerleriyle ilgili değil – daha çok üniforma dışındaki hünerleriyle ilgileniyor. Napolyon ve Joséphine arasındaki fırtınalı ilişkiye her zaman geri dönülüyor ve savaşlarından daha fazla odaklanılıyor. Napolyon sık sık ya onunla seks yapmaya çalışıyor ya da bir tür güç mücadelesine giriyor ve savaş alanının aksine, Napolyon her zaman istediğini elde edemiyor. Joséphine’le birlikte olmadığı (ya da ondan istediğini alamadığı) zamanlarda bile Napolyon dünyayı fethederek bir nevi paçayı kurtarmaya çalışıyor. Bunun Avrupa’da barış için olduğu konusunda ısrar ediyor ama Scott bunun bir egemenlik meselesi ve Napolyon’un kibrinin bir işareti olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

NAPOLYON NASIL BİR FİLM?

Yönetmenin kurgusu filmin aşırı dolu olma sorununu çözmüş. Film kesinlikle hızlı bir tempoda ilerliyor ve asla uzun hissettirmiyor ama bu, hikayeyi geliştirme pahasına olmuş diyebiliriz. Bunun yerine Napolyon, kahramanı ile alay etmekten korkmayan eğlenceli bir boğuşma olmak için hassas bir şekilde hazırlanmış bir film gibi hissettiriyor. Ridley Scott’ın Napolyon’a yaklaşımından film müziğindeki Pride & Prejudice kullanımına kadar en eğlenceli halini bulduğu filmde Joaquin Phoenix de vizyonu için mükemmel bir işbirlikçi.

Bu filmden çok fazla şey öğrenemeyeceksiniz  ancak yine de eğlenceli zaman geçireceksiniz demek doğru olacaktır. Keyifli seyirler!

NAPOLYON FİLMİ 2023 HANGİ PLATFORMDA?

Napolyon şimdi tüm sinemalarda yayında. Film, daha sonraki bir tarihte Apple TV+’da gösterime girecek.

NAPOLYON FİLMİ IMDB VE BEYAZPERDE PUANI

Film Türkiye’de 24 Kasım tarihinde vizyona girdi. Geçtiğimiz 1 haftada Napolyon filmi verilen puanlar şöyle; 

  • IMBD : 6.7/10
  • Beyaz Perde : 3.5/5

NAPOLYON FİLMİ OYUNCULARI

Dram, tarihi, biyografi ve aksiyon türlerinde vizyona giren filmin oyuncuları şöyle; Joaquin Phoenix, Vanessa Kirby ve Ben Miles’dir. Film, ilk haftasında 79 bin 845 seyirciyle 11 milyon 672 bin 687 lira gişe geliri yaptı.

“Savaşı kazanmanın en iyi yolu, savaşmadan kazanmaktır.”

Napolyon Bonaparte
Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, Uluslararası İlişkiler öğrenimine devam etmektedir. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra kariyerine Haberler.com'da "Haber Editörü" olarak devam etti. Şu anda Siyah Dergi için içerik üretiyor ve üyelerine eğitim veriyor.

Articles: 90

Leave a Reply

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyicinizi lütfen kapatın!

Reklamları engellemek için uzantılar kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bize destek olun. Tarayıcınızdan reklam engellemeyi kapatmanız demek Siyah Dergi\'nin sürdürülebilir bir proje olmasına destek olmak demektir. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO