Perfect Days konusu ile sizi şaşırtacak! Perfect Days (Mükemmel Günler) incelemesi & eleştirisi

Mükemmel Günler (Perfect Days) filmi, Kôji Yakusho’ya Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandırdı ve aynı zamanda Oscar’a aday gösterildi. Perfect Days konusu ile ön plana çıkan bir film. Yazımızda Perfect Days vizyon tarihi yaklaşırken, Perfect Days hangi platformda ve nereden izlenir sorularımıza yanıt arıyoruz…

Mükemmel Günler (Perfect Days) filmi, klasik rock ve pop şarkıları eşliğinde beklenmedik yerlerde huzur ve dinginlik bulan bir atmosfere sahip.  Yönetmen Wim Winders, Tokyo’nun sakinleriyle olan derin bağını ve onlara duyduğu hümanist yaklaşımını yansıtarak izleyicileri etkiliyor. Peki, Mükemmel Günler (Perfect Days) iyi bir film mi, gerçek hikaye mi, hangi platformda? 

PERFECT DAYS (MÜKEMMEL GÜNLER) İNCELEMESİ

Perfect Days, usta yönetmen Wim Wenders’ın 2023 yapımı bir filmidir. Filmekimi 2023 etkinliği kapsamında Türkiye’deki izleyicilerle buluşmuştur. Film, Wenders’in son yıllardaki en sevimli ve hayati işi olabilir. Mükemmel Günler, basit ama muhteşem bir yaklaşımla harika bir dünya yaratarak insanın içini ısıtan nadir filmlerden biri. Wenders ve Takasaki görece basit bir hikâye yaratıyor ama bunu öylesine rahat ve zarif bir takdirle süslüyor ki Hirayama’nın aşklarını ve hayatını görkemli ve etkili hissettiriyor. Yakusho’nun ağırbaşlı karakteri nadiren duygularını gösteriyor ama hayatına duyduğu sevgi her an parlıyor. Perfect Days, Wenders’in bir başka başyapıtı; hayatın meraklarını, her şeyi değerli kılan küçük ayrıntıları ve hayattaki gözden kaçan şeylerde güzelliği bulmanın bir takdiri.

MÜKEMMEL GÜNLER İYİ BİR FİLM Mİ? PERFECT DAYS ELEŞTİRİSİ

Perfect Days, Wenders’in ilk Japon anlatı filmi. 1985 tarihli Tokyo-Ga’da gördüğümüz gibi, Wenders bu kültüre ve bu bölgeden çıkan filmlere, özellikle de Yasujiro Ozu’nun işlerine derin bir sevgi duyuyor. Wenders’in düşünceli tarzını izlerken Ozu’yu düşünmemek elde değil. Büyüleyici olmaya devam eden gündelik hayatın yavaşlığı Tokyo Story, Late Spring ve Good Morning gibi filmleri anımsatıyor. Bu, Wenders ve Takasaki’nin anlattığı hikâye için mükemmel bir yaklaşım ve kesinlikle Wenders’in yanı sıra büyük Japon yönetmenlerin filmlerine de bir saygı duruşudur. 

Perfect Days, her karesinden Tokyo’nun kendisine ve güzelliğine duyulan hayranlık da sızıyor. Hirayama’nın temizlediği banyolar bile o kadar etkileyici, o kadar dikkat çekici ki, Wenders onları karenin odak noktası yapmaya özen gösteriyor. Wenders, Hirayama’nın küçük dairesinden yeni kasetlerini satın aldığı sıkışık mağazalara ve fotoğraf çekerken yetersiz öğle yemeğini yediği parklara kadar her yeni mekânı hayranlıkla gösteriyor. Hirayama’nın gününün her yönünü takdir etmesi gibi, Wenders de bu basit zevkleri en az yıldızı kadar takdir ediyor gibi görünüyor.

Özetle; Mükemmel Günler (Perfect Days) iyi bir film mi? Sorunuz cevabı: Evet! Mutlaka izleyin, izlettirin. Kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

PERFECT DAYS (MÜKEMMEL GÜNLER) KONUSU

Hirayama (Yakusho) her sabah uyanır, kitap okur, güne hazırlanır, yüzünde bir gülümsemeyle dışarı çıkar, bir kahve alır ve Tokyo çevresindeki umumi tuvaletleri temizleme işine gider. Hirayama’nın rutini günden güne nadiren değişiyor ve hayatının bu kadar basit bir şekilde devam etmesinden memnun ve neredeyse meditatif görünüyor. Bazen iş arkadaşı geç gelebilir (eğer gelirse) ya da bir kabinde saklanmış sürpriz bir not bulabilir, ancak Hirayama yapılandırılmış hayatını seviyor.

Hirayama zamanını ucuz karton kapaklı kitaplar okuyarak, geniş kaset koleksiyonundan Lou Reed, Patti Smith veya The Animals dinleyerek, öğle tatilinde ağaçların fotoğraflarını çekerek ve yeraltında bulunan ve çalışanların her zaman hizmeti için teşekkür ettiği en sevdiği restorana giderek geçiriyor. Hayat Hirayama’nın karşısına sürprizler çıkardığında, kendi düzenini bozsa bile akışına bırakmak ve elinden geldiğince yardım etmekle yetiniyor. Hirayama’nın yeğeni Niko (Arisa Nakano) amcasını habersiz bir şekilde ziyaret ettiğinde, Hirayama ve onun kaçınmaya meyilli olduğu ailesi ve hayatı hakkında yavaş yavaş daha fazla şey öğrenmeye başlarız.

MÜKEMMEL GÜNLER (PERFECT DAYS) GERÇEK HİKÂYE Mİ?

Wim Wenders, yönetmenin belgesel yaklaşımını kurgusal bir konuya uyarlayan bu hassas, meditatif filmde Tokyo’lu bir tuvalet temizleyicisinin hayatındaki sessiz rutin anlara odaklanıyor. Wenders’in mutlaka bir yerlerden esinlendiği kesin ancak filmin gerçek bir hikâye olup olmaması konusunda net bir bilgi yok. Kurgusal olduğuna inanılıyor. 

PERFECT DAYS NEREDEN İZLENİR?

Mükemmel Günler, 2 saat 5 dakika olarak 2023’de yayınlandı. Perfect Days film 2023 izle türkçe altyazılı aramaları yükselişe geçmişken filmi şu anda, Apple TV’de 14,99 TL’ye kiralanabildiğini aktaralım. Film, aynı zamanda Amazon Prime Video’nun da kütüphanesinde bulunuyor ve kiralanarak izlenebiliyor. MUBİ’de geçtiğimiz günlerde filmi kütüphanesine ekledi. Perfect Days hangi platformda sorumuz böylelikle cevap buluyor.

PERFECT DAYS OYUNCULARI

  • Koji Yakusho (Hirayama)
  • Tokio Emoto (Takashi)
  • Arisa Nakano (Niko)
  • Aoi Yamada 
  • Yumi Asô
  • Sayuri Ishikawa
  • Tomokazu Miura
  • Min Tanaka

PERFECT DAYS TRAILER (FRAGMAN) İZLEYİN

Instagram sayfamıza özel hazırladığımız reelsimizi izlediniz mi?

Serhıldan Hülakü
Serhıldan Hülakü

siyahdergi.com imtiyaz sahibi ve editörü olan Serhıldan Hülakü, Uluslararası İlişkiler öğrenimine devam etmektedir. Çeşitli web sitelerine ve kendi sosyal ağlarına içerik üreten Hülakü, gazetecilik ve medya alanında çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra kariyerine Haberler.com'da "Haber Editörü" olarak devam etti. Şu anda Siyah Dergi için içerik üretiyor ve üyelerine eğitim veriyor.

Articles: 84

Leave a Reply