Ekim Ayı Kitap Önerileri

Ekim Ayı Kitap Önerileri

Bu ay sizlere içsel yolculuğunuzda yanınızda olacak, başucu kitaplarından oluşan harika bir kitap listesi hazırladım. Unutmayın ki kitaplar aklın tedavi yerleridir. Keyifli okumalar.

Doğan Cüceloğlu – Var Mısın?

Ethem Emin Nemutlu – Dua Kader Değiştirir

Hikmet Anıl Öztekin – Eyvallah

Leo Buscaglia – 9 Numaralı Otobüsle Cennet’e Bir Sevgi Yolculuğu

Bircan Yıldırım – Ben Kazanmadan Bitmez

 

Doğan Cüceloğlu – Var Mısın?

Hayatıyla, fikirleriyle, kitaplarıyla bize ışık tutan Doğan Cüceloğlu bu kitabında zorluklarla nasıl başa çıkabileceğimizi, güçlü bir yaşam için neler yapabileceğimizi anlatmıştır. Çevremizin bizi nasıl etkilediğini, Hayattan keyif almanın tanımını, kendimizin derinine inmemiz gerektiğinden bahsetmiştir. Hayatın bir anlamı olduğunu bulmamıza yön vermektedir. Gençlerin kök salmasını gerektiğini öğütlemektedir.

“Duygularımız içimizdeki rehberin elçileridir. Öfke, hüzün, telaş, mutluluk, hayal kırıklığı, özlem; hepsi birer elçidir ve bize önemli mesajlar vermeye çalışmaktadırlar. Duygularınızı tanıyın ve köklerini bir an önce dikkate almaya başlayın.’’

 

Ethem Emin Nemutlu – Dua Kader Değiştirir

Bazen kaderimizde öyle kırılma noktaları oluyor ki, hayata isyan edeceğimiz anlarda bir dua ile kaderimizin yönünü değiştirebiliyoruz. Eğer düştüysek ayağa kalkıp kaldığımız yerden devam etme gücü veriyor. Her gecenin bir sabahı olduğu gibi, her derdin ve acının da bir sonu vardır. Hep dedikleri gibi her şerde bir hayır var demektir.

‘’Kalbinde iyilik salmışsa en derine,

En kötü günde bile iyiliği ortaya çıkarabilirsin ve engelleri kaldırıp yoluna devam edebilirsin.’’

 

Hikmet Anıl Öztekin – Eyvallah

İnsanlar bazen hayatımızdan gelecekmiş gibi giderler fakat gelmeyebilirler. Her insanın bir derdi vardır. Bazen birilerine anlatmak istersin ama anlatacak bir insan bulamazsın. Aslında asıl meselenin sevmek değil güzel sevmektir.

‘’Oysa sevmek ölümden daha kolaydır. Ölüm kadar nedensiz bile olabilir. Hiçbir bahanen olmadığı halde bile seversin birini ya da bir şeyi… Hatta bir semti, sokağı, Dükkan’ı bile… İstanbul’u mesela…’’

‘’Seni anlamayanı sevemezsin, kendini anlatamadığını da kendini sevdiremezsin.’’

 

Leo Buscaglia – 9 Numaralı Otobüsle Cennet’e Bir Sevgi Yolculuğu

Leo buscaglia bu kitabında bizlere sevginin temel gerçekliğini anlatmaktadır. Bu düşüncelerini bize şu şekilde dile getirmektedir;

‘’Hayatı bir gerçek dostu olmadan yaşamanın, en doyurucu ve en güzel insani tecrübelerin birinden mahrum kalmak olduğunu sanırım hepimiz kabul ederiz. Ama bununla birlikte nice insanlar yabancılar arasında, yapayalnız yaşayıp ölüyor ve gerçek bir dost tecrübesi hiç tadamıyor.

Aristoteles dostluğu ‘’iki bedende bir tek ruh’’ şeklinde ifade etmiştir.

 

Bircan Yıldırım – Ben Kazanmadan Bitmez

Bizlere bu kitabında kazanmanın aslında tamamen bizim elimizde olduğunu anlatmaktadır. Değişimin aslında içimizde olduğunu, yıkılan hiçbir şeyin olmadığını anlatır.

‘’Kaybetmek için doğmadın. Bunun ne doğaya, ne evrene, ne de ilahi sisteme bir faydası var. Kazanmayı hak etmek üzere yaratıldın. Bu yüzden hep kazanmaya zorlamaya devam edecek seni sistem. İş ki, nasıl kazanmak gerektiğini bil.  Hayat bir ödül değil, bir hak ediştir. Hayatı hak edenindir mutluluk ve düzen.’’

Hira Saliha Calip
Hira Saliha Calip

İnsanın düşleri nasıl kendi gerçeğinden doğuyorsa kendi gerçeğinde gerçekleşmeli.

Articles: 11

Leave a Reply

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyicinizi lütfen kapatın!

Reklamları engellemek için uzantılar kullandığınızı tespit ettik. Lütfen bu reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bize destek olun. Tarayıcınızdan reklam engellemeyi kapatmanız demek Siyah Dergi\'nin sürdürülebilir bir proje olmasına destek olmak demektir. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO