Mükemmel bir film üçlemesi: Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight

Bu tatlı mı tatlı, aşk dolu romantik bir drama filmi ‘Before’ serisi olacak. Ethan Hawke’ın ‘Jesse’ rolünde, Julie Delphy’nin ‘Celine’ rolünde karşımıza çıktığı bu üçlemeyi Richard Linklater yönetiyor. ‘Before’ üçlemesi, ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Senaryo Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu yazıda ‘Before’ üçlemesinin incelemesini bulacaksınız…

Birbirinin ardı sıra gelen bu üçleme sırasıyla: Before Sunrise, Before Sunset ve Before MidnightTürkçeleriyle: Gün Doğmadan Önce, Gün Batmadan Önce ve Gece Yarısından Önce. Bu güzel seriyi yıllar önce arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlemiştim ve çok beğenmiştim. Şimdi gelin biraz detaylı bakalım bu seriye…

BEFORE SUNRISE 1995 (GÜN DOĞMADAN ÖNCE) 

İlk film olan Gün Doğmadan Önce, bu üç film arasında en çok beğendiğim ve içimi ısıtan filmdir. Diğer ikisine de kötü diyemem ama ilki hep farklı güzel gelmiştir bana. 1995 yılında çıkan bu film, romantik drama türünde. Hem konusu hem atmosferi hem de oyuncuların içten davranışları bu filmi çok sevmemin belki de en büyük sebeplerindendir. 

Gelelim konumuza; bir tren yolculuğunda tanışan Jesse ve Celine arasında mükemmel bir enerji oluşur. Amerika’ya uçacak olan Jesse’nin sadece bir günü vardır ve Jesse bu güzel enerjiden sonra Viyana’ya vardıklarında, Celine ile bir gün geçirmek ister. Gündüz Viyana sokaklarında çok sakin, hoş bir atmosferde şehri gezdikten sonra Viyana’da bir lunaparkta gün batımında çok tatlı bir şekilde birbirlerini öperler ve bu tatlı anla birlikte aralarında romantik bir çekim oluşur. Sokaklarda gezerken, konuşmaları derinleşir ve derinleştikçe bir sürü konu hakkında fikirlerini paylaşırlar. Birbirlerinden inanılmaz derecede hoşlanan ve çok tatlı anlar yaşayan bu ikili, ertesi gün tren garında numaralaşmazlar ama birbirlerine aynı yerde 6 ay sonra buluşma sözü verirler.

BEFORE SUNSET 2004 (GÜN BATMADAN ÖNCE)

Peki buluşurlar mı? Bir gün evet ama söz verdikleri gün değil bundan tam 9 yıl sonra hem de Paris’te. Jesse kitabını tamamlamış ve Paris’te bir kitapçıda imza günündeyken kesişmişti yolları yeniden. Yine bir günleri vardı ikilinin ve yine sanki aradan hiç onca yıl geçmemiş gibi tazeydi hissettikleri. Celine babaannesini kaybedince gidememiş ama Jesse gidip beklemişti onu ilk karşılaştıkları tren garına. Tekrar böyle bir şey olmaması ve birbirlerini kaybetmemeleri için numaralarını alışmışlardı bu kez. Bu da ikinci film olan Gün Batmadan filminin genel konusuydu.

BEFORE MIDNIGHT 2013 (GECE YARISINDAN ÖNCE)

Şimdi gelelim serimizin son filmi olan Gece Yarısından Önce filmine. Daha önce de vurguladığım üzere en ilki en favorimdir. İkinci filminden sonra ilişkilerini kesmeyen ikili, üçüncü filmde bilin bakalım nasıl çıkıyor karşımıza. 2013’te vizyona giren bu filmi düşününce yılların da geçmesiyle oyuncuların gerçekten yaşlandığını ve değiştiğini görmek inanılmaz bir gerçeklik duygusu katıyor filme. Yılların ve yaşlarının onlara verdiği ağırlık ile ekrana yansıyan ikili artık sadece ikili değillerdir çünkü çocukları da onlarla beraberdir ve filmimizin başında ailecek çıktıkları Yunanistan tatili ile karşılarlar bizi. Tabi aradan geçen onca ayrı yıl, kendisini belli etmiştir. Bu son filmde de birçok olay olmuştur ama detaylarını saklayacağım.

Son olarak bu üçlemeye baktığımda Gün Doğmadan Önce her zaman ayrı bir yerde olacak benim için ve eğer tek birini izleme şansım olsa onu seçerdim. Tabi ki herkesin duygu ve düşüncesi farklıdır bu yüzden belki de üçünü de izleyip hangisinin en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz. 

BEFORE SUNRISE SERİSİ 4. FİLM GELECEK Mİ?

Sinema tarihi boyunca birçok unutulmaz aşk hikayesi anlatılmıştır, ancak Richard Linklater‘ın yönettiği ve Ethan Hawke ile Julie Delpy’in unutulmaz performanslarına sahne olan “Before” üçlemesi, romantizmin en dokunaklı ve gerçekçi anlatılarından birini sunar. Bu üçlemeyi özel kılan şey, karakterlerin farklı dönemlerdeki karşılaşmalarını ve aşklarını izlememize olanak tanıyan benzersiz bir yaklaşımıdır. Jesse ve Céline’in hayatları boyunca sürdürdükleri derin ve zamanın ötesinde bir ilişkinin hikayesi, sinemanın en büyüleyici örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Yönetmen Richard Linklater’in konu hakkında bir mesajı olmazken sosyal medyada teoriler de dolanmaktaydı. Her film arasında 9 yıl bulunması 4. filmin 2022 yılında çıkacağı yönündeydi ancak 2023 neredeyse bitmek üzere ve 4. film hakkında hala bir açıklama yok. Ancak filmin güzel oyuncusu Celine yani Julie Delphy 2021 yılında dördüncü bir film olmayacak demişti. “Before serisi 4. film izle, Before serisi 4. film çıktı mı?” Soruları cevapsız kalıyor. Sanırım bu üçlemeyi ‘üçleme’ olarak anmaya devam edeceğiz. İşte üçlemeden bazı kareler ve Before Sunrise, Before Sunset ve Before Midnight fragmanları…

Before serisinin tüm fragmanları
Helin Polat
Helin Polat
Articles: 14

Leave a Reply